VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Učitelé absolvovali stáž v železárnách

Třinec -Přizpůsobit výuku na středních školách praxi podle stupně vývoje ve společnosti Třinecké železárny a získání nových poznatků, které uplatní při přípravě studentů pro budoucí povolání.

7.7.2009
SDÍLEJ:

Třinecké železárny. Ilustrační snímek. Foto: Deník/ Marek Cholewa

To byl cíl třídenní stáže středoškolských učitelů přímo v Třineckých železárnách nebo dceřiné firmě Strojírny Třinec, které absolvovalo devět učitelů odborných předmětů. Obdobnou stáž absolvovalo několik pedagogů v třinecké hutní firmě již loni a v průběhu letošních jarních prázdnin.

Letošní stáž absolvovali tři učitelé oboru strojírenství Střední školy Třinec-Kanada, čtyři učitelé Střední průmyslové školy Frýdek-Místek, z toho jeden oboru hutnictví a tři oboru strojírenství a dva učitelé Střední průmyslové školy v Karviné oboru strojírenství. Ti na svých školách vyučují předměty strojírenství a hutnictví. „Cílem této akce je umožnit středoškolským učitelům seznámit se přímo v praxi s technologií a novými trendy v hutnictví a strojírenství,“ řekl ředitel pro personalistiku a administrativu Boguslaw Heczko.

Učitelé úvodem stáže zhlédli film o Třineckých železárnách a vyslechli si přednášku z oddělení Technologie o nových trendech v hutnictví a strojírenství a o tom, jak jsou na ně Třinecké železárny připraveny. Také jim byly prezentovány způsoby výroby speciálních ocelí využívaných především pro automobilový a strojírenský průmysl a v souvislosti s tím byly prezentovány projekty soustřeďující se především na tuto problematiku.

Taktéž byli učitelé seznámeni s možností řešení projektů se státní dotací včetně spolupráce Třineckých železáren s výzkumnými organizacemi, vysokými školami a Akademií věd ČR. V přednášce byl kladen důraz na nezbytnou nutnost provádění výzkumné činnosti v takovémto průmyslovém podniku, a to především z titulu silného konkurenčního prostředí.

Posléze učitelé navštívili dceřinou společnost Strojírny Třinec, kde absolvovali exkurzi v mechanických dílnách, kovárně a soustružně válců. Poté následovala diskuse o způsobu a rozsahu výuky oboru strojírenství včetně průběhu odborné praxe žáků 3. ročníku. První den stáže byl zakončen prezentací firmy Strojírny Třinec.

Druhý den stáže byl věnován provozu VH-Válcovna předvalků a hrubých profilů, kde učitelé měli možnost zhlédnout film o výrobě kolejnic. Navštívili blokovnu, vratnou trať, střední trať, úpravny a strojní údržbu. V odpoledních hodinách pak oddělení Diagnostiky.

Třetí den navštívili učitelé středních odborných škol provoz VJ-Válcovnu drátů a jemných profilů. Seznámili se s výrobou drátů a tyčí, prohlédli si kontijemnou trať, kontidrátovou trať, povrchovou úpravu drátů a žíhárnu včetně dílen strojní údržby. „V závěru třetího dne proběhlo vyhodnocení stáže. Za velký přínos považovali učitelé poskytnutí prezentací a videofilmů školám pro výukové účely, které mohli během stáže zhlédnout,“ dodal ředitel. (red)

7.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
9

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Ilustrační foto.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Nový volnočasový areál by měl sloužit všem generacím

U řeky Ostravice ve Frýdku-Místku by mohl přibýt areál pro volnočasové aktivity. Magistrát počítá s tím, že by měl vyrůst v ulici 28. října poblíž restaurace Golf.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Dolní Lomná - Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Při Beskydských rekordech se štafetově pila limonáda

Pokus o další zápis Frýdku-Místku do České knihy rekordů se vydařil. Návštěvníci frýdeckého náměstí se při sobotních Beskydských rekordech, které byly spojeny s gastrofestivalem, zapojili do štafetového pití limonády Koňakola od pivovaru Koníček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení