VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Účty za teplo mají být spravedlivější

V těchto dnech lidé ve Frýdku-Místku, kteří jsou napojeni na rozvody tepla městské společnosti Distep, dostávají vyúčtování.

18.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník / Miroslav Fuchs

Někteří poznávají, že za každou cenu šetřit na teple se už nemusí tolik vyplatit. Ministerstvo pro místní rozvoj vydalo vyhlášku o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům, podle které má být cena tepla spravedlivější.

Zatím se rozdíly v nákladech rozúčtovávaly na úkor všech v bytovém domě. Jinak řečeno na toho, kdo nepřiměřeně teplem šetřil nebo plýtval, dopláceli ostatní. Pokud budou překročeny přípustné rozdíly v nákladech na vytápění, poskytovatel služeb upraví výpočet jen u těch bytů, u kterých byla stanovená hranice překročena. U ostatních se bude i nadále vycházet pouze z údajů získaných z indikátorů vytápění nebo z měřidel.

Například ve Frýdku-Místku je cena tepla za rok 2016 nižší, než se předpokládalo. Obyvatelé města zásobovaní teplem od Distepu zaplatili za ústřední vytápění 524,60 korun, za gigajoule bez DPH a za ohřev teplé vody 475 korun. „Oproti předběžné ceně u tepla pro vytápění je to o 28,80 koruny a pro ohřev teplé vody o 17,30 koruny za gigajoule méně," uvedla mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková. Distep účtuje teplo podle skutečné dodávky na patu domu, a to tomu, kdo je správcem těchto domů.

Pokud jde o městské byty, účtuje Distep celkovou částku městu, a to následně rozúčtovává náklady mezi jednotlivé nájemce. V případě domů v soukromém vlastnictví je rozúčtování na jejich majitelích, případně to za ně dělají realitní kanceláře, u kterých mají sjednanou správu těchto věcí. Celkem městská společnost zásobuje tepelnou energii a teplou vodou přes osmnáct tisíc domácností ve Frýdku-Místku.

Podle ministerstva není vhodný ani příklad, kdy se například v bytovém domě domluví, že se bude v zimě topit jen minimálně, aby i průměrná spotřeba tepla byla minimální. „Vymrzlý dům začne plesnivět a obyvatelé si zadělají na daleko větší problémy a také na větší dodatečné náklady, než jaké ušetřili za topení. Užitečnější je, aby se každý obyvatel podílel na vytvoření tepelné stability v domě, a předešlo se zbytečným škodám," uvedla mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj Veronika Vároši.

Autor: Lukáš Morys

18.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hrozili bombou v kostele

Déšť. Ilustrační foto.
18

Meteorologové varují: Vytrvalý déšť může v Beskydech zvednout hladiny řek

Zapomenutý svátek médií. I v našem regionu to byla vždy hodně pompézní akce

Den tisku, rozhlasu a televize. Dlouhé roky patřilo 21. září v bývalém Česko-slovensku všem médiím. Od roku 1920, kdy vyšlo první regulérní vydání Rudého práva, se v tento den slavil svátek: Den tisku, rozhlasu a televize.

Vzkaz občanů Moravy a Slezska politikům: trápí nás výše platů a kriminalita

Před volbami dokážou politici naslibovat mnohé, aby se voličům zalíbili. Co by ale skutečně chtěli zlepšit lidé v Moravskoslezském kraji? To poodhalil průzkum, který pro Deník udělala agentura Sanep.

ON-LINE rozhovor s lídrem Realistů v kraji Alexandrem Királym

Lídr Realistů v Moravskoslezském kraji Alexander Király byl hostem on-line rozhovoru Deníku.  

Taxikáře ohrožují opilí zákazníci

Taxikáři v regionu nemají lehký uděl, případy z poslední doby o tom hovoří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení