Zemi zpustošenou tornádem připomínaly lokality, které tento týden vznikly na několika místech Ostravy. Pomocí těžké techniky a vrtaček je vybudovali hasiči a vojáci z hlučínské základny. Připravili tak podmínky pro speciální mezinárodní cvičení vyhledávacích a záchranných týmu USAR. To se konalo od úterý do pátku a zúčastnilo se jej pět družstev z Polska, Estonska, Maďarska a České republiky, kterou reprezentovaly hned dva týmy, jeden z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, druhý z Prahy. Do akce se zapojilo na 160 profesionálních hasičů, kynologů a dalších expertů.

Námětem cvičení byla likvidace následků po ničivém tornádu, které se přehnalo průmyslovou oblastí. Způsobilo destrukci budov a další objektů. Při řádění živlu došlo také k chemickému zamoření, dopravním nehodám, požárům a zavalení osob.

Týmy pracovaly během dne i v noci. I díky přesvědčivým figurantům vše vypadalo jako při skutečném neštěstí.

„Největší podíl na tom, že terén vypadal opravdu jako po působení tornáda, měl vojenský záchranný prapor z Hlučína, který dva týdny pomáhal hasičům svou těžkou technikou. Znamenalo to vhodně zbourat nebo staticky narušit několik budov, navézt nad kanály metráky betonových dílců a hasiči sem také přivezli deset osobních automobilů, v nichž byly po průletu tornáda živé či mrtvé cestující. Ty museli záchranáři také vyprostit,“ popsal situaci mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela s tím, že Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje připravil v rámci cvičení dvě desítky nejrůznějších situací. „Od osob zasypaných ve sklepeních a výtazích až po zraněné a mrtvé ležící na poničených podlahách a balkonech vysoko nad zemí. V plnění zadaných úkolů se týmy střídaly, pokud se ale chtěly dostat k figurantům, musely vysekat nové otvory. Týmy nevěděly, zda a kolik živých či mrtvých osob útroby poničených objektů skrývají – jejich počet byl úzkostlivě tajen,“ doplnil Kůdela.

Týmy při vyhledávání a záchraně používaly štěrbinové a vyhledávací kamery, neobešly se však ani bez sbíječek, vrtaček a motorové pily na řezání zdiva a kovu.

„Vedoucí všech týmů se shodli na tom, že cvičení bylo perfektně připraveno a svou náročností se velmi přiblížilo skutečným podmínkám u reálné mimořádné události. Znamenalo získání dalších zkušeností při společné koordinaci záchranných prací a vzájemné komunikaci,“ dodal Kůdela.

Závěr cvičení sledovali i pozorovatelé ze záchranných a bezpečnostních složek a veřejné správy z České republiky a Slovenska a také pozorovatelé z Polska, Estonska, Maďarska, Portugalska, Nizozemska, Kypru a USA.

K tématu

USAR týmy – Urban Search and Rescue – jsou nasazovány v případě rozsáhlých mimořádných událostí a živelních katastrof, jako jsou například zemětřesení, závaly, sesuvy či tsunami. Specializují se na záchranu ze sutin, z výšek a hloubek. Týmy jsou připraveny se během několika hodin přepravit letecky či pozemní cestou do zahraničí a účinně zasáhnout ve spolupráci s domácími záchrannými jednotkami. USAR tým Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje tvoří 23 hasičů a pět kynologů se psy.