VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Třinci oceňovali dárce nejvzácnější tekutiny

Třinec /FOTOGALERIE, ANKETA/ – Posluchárna Nemocnice Třinec byla místem, kde bylo oceněno zlatou medailí MUDr. Jánského 39 bezpříspěvkových dárců krve a dalších jedenáct Zlatými kříži 3. stupně, který se uděluje za osmdesát odběrů.

13.11.2009 1
SDÍLEJ:

V Třinci ocenili bezpříspěvkové dárce krve.Foto: Deník/Tomáš Machálek

„Aplikace krve se v lékařství stala samozřejmostí. Co však samozřejmostí není a nikdy nebude, je ochota dárců krve darovat část sama sebe pro život druhého. To je krásný příklad lidskosti, který je a vždy bude hoden obdivu a následování,“ řekl člen ústřední komise Bezpříspěvkového dárcovství krve ČČK Praha Ivan Mitana.

V okrese Frýdek-Místek je evidováno přes 10 tisíc bezpříspěvkových dárců krve. Tento počet je evidován u dvou transfuzních stanic – v Nemocnici Třinec a Krevním centru Frýdek-Místek a čtyřech odběrných místech: v nemocnici Frýdek-Místek, Havířově, Bohumíně a ve Frýdlantu nad Ostravicí. „Poprvé letos darovalo svou krev více jak 500 dárců. Je to číslo relativně vysoké, ale neustále je potřeba nových dárců, protože spotřeba krve a krevních derivátů se neustále zvyšuje,“ dodal Mitana.

„Já krev daruji asi dvacet let a zatím těch odběrů mám pětačtyřicet. První impuls k darování krve u mě přišel na vojně, kdy jsem šel dát krev poprvé. Však úplně pravidelným dárcem nejsem, chodím spíše tehdy, když mi to vychází. Pokud mi to ale zdraví dovolí, budu chodit darovat krev dál,“ řekl Martin Sikora z Jablunkova.

Červený kříž ocení i dárce z Frýdku-Místku a okolí, kdy bude rozdáno 141 zlatých medailí a 35 Zlatých křížů 3. stupně.

DÁRCI KRVE VS. KAREL GOTT (glosa autora článku)

Ocenění se v naší republice uděluje spousta. Dostávají je herci, zpěváci, lidé z televizní obrazovky. Velkou debatu v České republice rozproudilo i vyznamenání, kterého se při příležitosti výročí vzniku republiky dostalo z rukou prezidenta Karlu Gottovi. Debaty se vedly různé a každý měl na věc svůj názor. Však stranou zůstávají lidé, kteří dostávají ocenění bez různých famfár a přítomnosti politických špiček. Jsou jich tisíce a jejich jména téměř nikdo nezná – jsou to dárci krve. Karel Gott je jistě populární osobnost, která obohacuje náš život desítky let. Jeho písně nás doprovázejí na každém kroku, nemáme šanci jim uniknout. Když jde Mistr po ulici, otočí se za ním každý. Na druhé straně na ulici potkáte stovky lidí, mezi kterými jsou i anonymní dárci krve. Přehlížíme je, protože o nich nevíme. Však muže stačit jediný okamžik a právě na nich bude záviset náš život. Teprve pak si mnozí z nás uvědomí, co záslužného dárci krve dělají. Nebýt nich, skončilo by třeba naše zranění při dopravní nehodě smrtí a na pohřbu by nám třeba pustili reprodukovanou písničku Karla Gotta. Však díky dárcům máme šanci žít náš život dál. Nic ve zlém, Karle Gotte, respektují vás, ale výše stavím tisíce jiných lidí – bezpříspěvkové dárce krve.
ANKETA – Co vás přimělo stát se dárcem krve?

Marián Sekerák, 40 let, Třinec:
Myslím si, že je povinnosti každého, kdo je zdravý, darovat krev. Proto jsem s dárcovstvím krve začal zhruba před dvaceti lety a v současné době už mám čtyřiačtyřicet odběrů. V průměru chodívám darovat krev čtyřikrát za rok.

Petr Michálek, 33 let, Třinec:

Nikdy jsem to nebral jako nějakou morální povinnost. Jak jsem byl mladý, tak mě to vlastně ani nenapadlo. Však když chodili kolegové z práce, tak jsem se přidal a od té doby daruji pravidelně. Nic mi to nedělá, mám z toho dobrý pocit a beru to jako samozřejmost, která k životu patří.

Zdeňka Ernstová, 47 let, Třinec:

Já si myslím, že krve je málo, proto je potřeba krev darovat. Darovat by měli chodit i mladí lidé, protože to je krásný čin. Já jsem poprvé darovala krev v osmnácti letech a s určitými přestávkami dávám krev pravidelně.

Bronislav Szkandera, 50 let, Písek:

Darování krve považuji za pěknou humánní činnost, pro kterou jsem se rozhodl 3. ledna 1981. Krev jsem daroval už 85krát. Beru to tak, že má krev může zachránit život lidem, kteří třeba přicházejí k úrazům na silnicích. Krev je také důležitá pro nemocnice, které ji potřebují pro různé operace.

Vladislav Sikora, 61 let, Třinec:

Dělal jsem v třineckých železárnách, kde tehdy bylo hnutí brigád socialistické práce a jedním z bodů jejího programu bylo darování krve. Tak jsem se přihlásil a od roku 1973 chodím dávat krev. Po roku 1989 tyto brigády skončily, ale já v darováni pokračuji, protože to je užitečná věc.

Autor: Tomáš Machálek

13.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kukuřičný labyrint. Ilustrační foto.

Ve Starém Městě roste kukuřičný labyrint

zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

Akcie OKD byly při privatizaci podhodnocené, potvrdil posudek

Revizní posudek uvádí, že akcie důlní OKD byly při privatizaci v roce 2004 oceněny chybně. Znalec Rudolf Doucha ze společnosti Vox Consult údajně tehdy nezapočítal mimo jiné 23 dceřiných společností a další majetek. Posudek je podle Lidových novin (LN) u Obvodního soudu pro Prahu 2, další jednání je stanoveno na 19. července.

Král mladých chemiků je z Písku u Jablunkova

Mladá chemická hvězda vyrostla v Písku u Jablunkova. V pátém ročníku celostátní soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR zvítězil Vojtěch Kříž, žák Základní školy a mateřské školy Písek. Soutěž měla celkem čtyři kola.

U Rychaltic přibude úsek s dálničními parametry. Práce potrvají skoro čtyři roky

Jízda mezi Frýdkem-Místkem a Novým Jičínem se změní. Pár měsíců poté, co se stavbaři pustili do dokončení dálniční křižovatky v Rychalticích, začínají práce i na navazujícím silničním úseku až do obce Rybí. Současná silnice I/48 se změní v dálnici.

Ve Frýdku-Místku vybudovali dvě nabíjecí stanice elektrokol

Majitelé elektrokol se již nemusí po dobu vyjížďky strachovat z vybití baterky, ve Frýdku-Místku si ji pohodlně nabijí na dvou nových nabíjecích stanicích.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies