„S rybařením jsem začínal v roce 1968, to mi bylo pětadvacet let,“ prozradil Urbiš, který začal v roce 1974 působit v rybářské stráži. Rybářská stráž má podle něj nabitý program. „Chodíváme kolem vody a hlídáme, aby nám zde někdo nepytlačil. Ale v naši náplní je i hlídání čistoty vody, protože pod rybářskou stráž patří rovněž „čistotáři“, což jsou ochránci přírody,“ vysvětlil Urbiš s tím, že rybářská stráž má statut veřejného činitele.

Vítězslav Urbiš dělá velitele rybářské stráže již dvanáct let. „Společně semnou je ve frýdecko-místecké rybářské stráži pětadvacet lidí. Člen rybářské stráže musí zvládnout předepsané zkoušky a rovněž musí být zdravotně způsobilý,“ upřesnil velitel. Rybářská stráž spolupracuje i s policisty. „Máme spolupráci s městskou i státní policií. Navíc někteří ze členů rybářské stráže jsou zároveň policisté. S policisty zkrátka máme dobrou spolupráci,“ pochvaloval si Urbiš.

Proti pytlákům musí být rybáři obezřetní. Hlavně se před výlovem rybníku nesmí předem odpustit hodně vody, aby pak během noci pytláci ryby nevybrali. „Rychlé vypuštění rybníku by také nesvědčilo rybám, které by byly zdivočelé. Proto se voda vypouští pomalu,“ objasnil Urbiš. Pytláci podle něj využívají stromů kolem rybníků. Navíc nejde hned poznat, zda k rybníku míří opravdu pytlák. „Lidé se třeba chodívají k rybníku jen tak podívat, protože to je krásná procházka kolem vody a navíc je rybaření opravdu zajímá. Proti pytlákům tak míváme kolem rybníku nataženy i dráty,“ vysvětlil Urbiš.

Rybáři z Frýdku-Místku mají na starost několik rybníků – Arnošt pod Olešnou, další rybník nad přehradou, dva rybníky ve frýdeckých Stovkách, Fukalovice, Baranovice a malé rybníky nad přehradou v Bašce.