VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlekaři: Sezona byla hodně vydařená

Beskydy - Letošní lyžařská sezona byla opravdu hodně dlouhá. Provozovatelé sjezdovek se shodují na tom, že v porovnání s tou loňskou se to absolutně nedá srovnávat.

16.4.2013
SDÍLEJ:

Málo slunečných dní zaznamenali také ve Ski areálu Bílá. Jinak byli s návštěvností spokojeni. Foto: Deník/Ladislava Vavrošová

Navíc během velikonočních svátků napadl další sníh, takže se stále dalo lyžovat i v níže položených areálech. Vedoucí Ski areálu Sviňorky v Morávce Bohdan Volný byl s průběhem letošní lyžařské sezony nadšený. „Byla podstatně delší než ta loňská, kdy už byl v podstatě celý březen takový jarní. Loni prakticky až do poloviny ledna bojovaly lyžařské areály s nedostatkem sněhu. Nebyly ani mrazy, takže na výrobu umělé sněhové pokrývky mohli vlekaři zapomenout. Když naopak v únoru konečně silné mrazy přišly, i otrlé lyžaře to na svah nějak moc netáhlo. Proto v loňském roce většina vlekařů nakonec zaplakala nad výdělkem," porovnával vedoucí Ski areálu Sviňorky v Morávce Bohdan Volný, který letošní návštěvnost odhadl na šest až sedm tisíc lyžařů. „Je to zatím takový odhad. Přesně to ještě spočítané nemám. Jsou to rozhodně pěkná čísla. Do našeho areálu jezdili lyžaři nejen z širokého okolí, ale dokonce i ze zahraničí. Například se jednalo o Poláky a Slováky, kteří to k nám nemají až tak daleko. A jak hodnotili naši sjezdovku? Byli s ní hodně spokojeni, což nás samozřejmě těší. Je to pro pěkná pochvala," ocenil Bohdan Volný, který pokles zájmu ze strany lyžařů zaznamenal až počátkem dubna. „Opravdu mohu potvrdit, že ten zájem trochu opadával až od těch Velikonoc, kdy už jsou lidé myšlenkově trochu jinde. To už zájem o lyžování podstatným způsobem klesá. ," sdělil redakci ve čtvrtek Bohdan Volný, který je už nyní plný plánů na další sezonu.

Ski areál Sviňorky v Morávce během letošní sezony navštívilo šest až sedm tisíc lyžařů.

„Budeme pořádat opět mnoho zajímavých akcí. Už nyní bych chtěl všechny návštěvníky potěšit tím, že ani během té příští sezony nebudeme zdražovat vleky. To bychom v dnešní těžké době, kdy má hodně lidí hluboko do kapsy, byli přece sami proti sobě," ujistil vlekař Bohdan Volný.

Lyžaři: Už se těšíme také na jiné sporty

FRÝDEK-MÍSTEK (sru) – Většina lyžařských areálů měla na svých sjezdovkách pořád souvislou vrstvu sněhu. Přesto o lyžování byl už menší zájem.

Návštěvnost lyžařských areálů šla dramatickým způsobem dolů. „Já jsem sice náruživý lyžař, který má lyžování opravdu rád, jenže v dubnu už na sjezdovky nejezdím. To už mě spíše mnohem více láká kolo, i když je stále na některých sjezdovkách v Beskydech sněhu dost," řekl redakci ve čtvrtek 4. dubna Jan Šimek z Frýdku-Místku. „Je sice pravda, že v mnohých lyžařských areálech se dá stále dobře lyžovat, jenže já jsem si lyžovačky během této zimy užil už opravdu dost. Nyní už toužebně očekávám jaro, abych se mohl věnovat také jiným sportům," hovořil v obdobném duchu Karel Jasný z Frýdecko-Místecka.

Na Opálenou dorazilo několik tisíc lyžařů

PSTRUŽÍ (sru) – Ski areál Opálená ve Pstruží zažil rovněž velmi vydařenou lyžařskou sezonu.

Vlekař Petr Mikeska ze Ski areálu Opálená v obci Pstruží redakci potvrdil, že letošní sezona byla opravdu velmi dlouhá. „Jsem strašně moc rád, že jsme u nás mohli lyžovat nejen během zimních, ale i jarních prázdnin. Pro náš areál je stěžejním měsícem prosinec, který se nám loni vůbec nevydařil. Před rokem jsme začali lyžovat až někdy v polovině ledna. A ukončení jsme měli 19. března. Letos můžeme nabídnout lyžování i v dubnu, což je naprosto skvělé. Tak vydařenou sezonu jsem ani nečekal," sršel spokojeností Petr Mikeska ze Ski areálu Opálená s tím, že jejich areál během letošní sezony navštívilo několik tisíc spokojených lyžařů. „Všem lyžařům, kteří během zimy navštívili náš areál, bych chtěl samozřejmě moc poděkovat. Vážíme si úplně každého lyžaře. A ještě bych chtěl dodat, že se jednalo o jednu z nebezpečnějších sezon. Lyžaři se letos chovali na svahu opravdu hodně opatrně a vůči sobě ohleduplně. Prakticky jsme neměli ani jednu zlomeninu. Záchranka k nám jela pouze čtyřikrát, pokaždé se jednalo jen o natažené vazy. O nic závažného opravdu nešlo. Pokud si dobře vzpomínám, tak v loňském roce jsme měli tři zraněné lyžaře. Jeden z nich utrpěl tříštivou zlomeninu," rekapituloval Petr Mikeska, který chtěl upozornit všechny sportovně založené, že jejich areál se dá využívat i v jiných ročních obdobích. „Od května budeme opět půjčovat koloběžky a motokáry. Půjčovat bychom chtěli i chodecké hole. Přes léto počítáme i s různými kulturními a sportovními akcemi. Domnívám se, že by mohly lidi zaujmout," doplnil Petr Mikeska.

Javorový ještě vleky pustí

TŘINEC (gapa) – I když se už zaměstnanci lanové dráhy Oldřichovice pod Javorovým vrchem u Třince pustili do pravidelných oprav a kontrol.

Jiří Valenta, provozovatel a správce terénu prozradil, zatímco se první zimu takříkajíc rozkoukávali, hledali cestu k návštěvníkům a návštěvníci k nim, s tou letošní sezonou je nadmíru spokojen. „Odhadem si troufám tvrdit, že jsme zaznamenali šestinásobný nárůst lyžařů, což nás samozřejmě velice těší. Je to uznání toho, že to vedeme nejspíše dobře. Což ale neznamená, že bychom byli stoprocentně spokojeni. Umím si představit mnohem více návštěvníků a také věřím, že tomu tak v příštím roce i bude. Ale v tuto chvíli opravdu maximální spokojenost," podělil se o svou radost Jiří Valenta. Věří, že za tak velkým úspěchem stojí mimo jiné i nově vybudovaný snowpark. Při akci s názvem Ski Jam rail na svahu předvedli velkou show, čímž symbolicky ukončili sezonu.

Na Javorovém nepodcenili ani důležitost zázemí. Nemalé investice putovaly nejen na rekonstrukci pokojů, kuchyně a kotelny, ale také na nákup sněžné rolby, sněžných děl i do úprav lyžařských vleků. Úspěšně se obloukem tomuto areálu vyhnuly také vážné nehody. „Nezaznamenali jsme žádné těžší úrazy, k drobnějším zásahům došlo pouze na běžeckých stopách," sdělil Jiří Valenta. A na co se mohou lidé příští zimu těšit? „Rozhodně zvažujeme rozšíření snowparku, který se ukazuje jako dobrá investice, dobrá sázka. To je prozatím vše, co prozradím. Spíš bych to řekl tak – ať se nechají lyžaři překvapit," ukončil s úsměvem rozhovor právník a milovník paraglidingu.

Vleky se rozjely naposledy

ŘEKA (gapa) – Vleky se naposledy rozjely také v oblíbeném lyžařském Ski areálu Řeka, který leží blízko města Třinec.

Stejně jako zůstala opuštěna modrá sjezdovka o délce 380 metrů, která je určena dětem s rodinami, prázdnotou zeje také nejdelší lyžařský svah v Beskydech se svými 1170 metry, který je hojně využívaný především freeridisty z celé republiky. I zde už ukončily zimní sezonu. A jak sám provozovatel areálu prozradil, ta letošní nebyla zrovna dvakrát nejlepší. „S lyžováním jsme začali docela pozdě, sjezdovky musely být opět uměle zasněžovány. A jestli to mám nějak hodnotit, tak máme stejnou návštěvnost jako vloni. Sněhové podmínky mohly být lepší. Nebylo to jako v letech 2005, 2006, kdy jsme zaznamenali extrémní návštěvnost," popsal Jan Cienciala. „Navíc už zde převládá spíše jarní nálada, je znát, že se už lidé těší na jaro, takže jsme už vlastně začali sklízet," dodal. Stejně jako ostatní provozovatelé jiných lyžařských areálů, měl však radost z poslední dubnové sněhové nadílky. A co je čeká příští zimu? To se prý ještě uvidí. Každopádně děkuje všem návštěvníkům za přízeň.

V Bukovci byli spokojeni

BUKOVEC (gapa) – Na nedostatek sněhu si v každém případě nemohli stěžovat ve Ski areálu Bukovec.

Provozovatel areálu Andrzej Bielesz: „Zima byla o něco delší, návštěvnost byla o něco větší, akorát nám tady chybělo více toho sluníčka," zhodnotil. Menší nadšení však projevil při představě, když by sníh zůstal na svahu ještě koncem měsíce dubna. „Každoroční atrakcí zde bývá pálení čarodějnic a bojím se, aby snowtubing nebyl ještě aktuální. Další plánovanou akcí bývá Železný hasič, kdy se běhá s plnou výzbrojí do kopce. Bude to zajímavé, pokud sníh nevytaje," usmíval se Andrzej Bielesz. Každopádně je co nevidět čeká měsíční práce k zazimování. „Všechno se musí sundat, vyčistit, přemazat, uskladnit. Provedeme výměny olejů, schováme některé další prvky," uzavřel rozhovor provozovatel.

Autor: Redakce

16.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Přípravný hokejový zápas: ČR - Slovensko, 23. srpna 2017 v Třinci. (zleva) Sklenička David, Gernát Martin a Bartošák Patrik.
33

Debutant Bartošák: Čekal jsem dlouho, škoda prohry

Dřevjanka U Zbuja v Beskydech.
5

Dřevjanka u Zbuja je na prodej

Rodičům, kteří nepřihlásili své dítě do školky, hrozí pokuty

Letos na podzim začíná platit novela školského zákona, která ukládá rodičům povinnost zapsat do předškolní docházky pětileté děti. Rodičům, kteří děti nepřivedli k zápisu, hrozí pokuty.

Na Olešné se rýsuje nový adventure golf

Frýdek-Místek - Adventure golf má být nově vystavenou atrakcí vedle místeckého aquaparku, který sídlí v lokalitě přehrady Olešná.

Automobil zaparkovala v potoce

Řidička osobního vozidla značky Škoda Octavia zaměstnala hasiče, když projížděla v úterý kolem desáté hodiny dopolední obcí Staříč.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení