K neštěstí v zátoce u střediska Permoník na Těrlické přehradě došlo zbytečně hned z několika důvodů. Tím nejzásadnějším bylo, že organizátor sportovního kurzu se neobtěžoval o aktivitě skupiny studentů informovat vodní záchrannou službu.

Prevence

„Dlouhé roky se snažíme všechny rekreanty i provozovatele středisek na březích obou přehrad informovat o naší přítomnosti. V letní sezoně podnikáme denně preventivní kontroly hladiny, aby nás bylo vidět a abychom pomohli lidem v nouzi. Bohužel, přerovská škola pořádala soutěž bez naší účasti,“ řekl šéf těrlických vodních záchranářů Petr Urbánek.

Vodní záchranáři v sezoně asistují u několika soutěží, včetně závodů ve vodním lyžování. Naposledy dohlíželi na bezpečnost plavců při těrlickém Maratónu v distančním plavání s ploutvemi.

„Přesto, že se jedná o zkušené plavce, kteří vědí, jak se zachovat, když je například postihne křeč, nikdo si nedovolí nechat je plavat bez dozoru. Naopak takto hazardují lidé, kteří si přeplaváním přehrady chtějí dokázat, že na to mají. Když v polovině ztratí sílu, může být pozdě,“ dodal Urbánek.

Boj o čas

Na Těrlické přehradě drží vodní záchranáři službu každý den od června do září, na Žermanické přehradě pouze o víkendech, kdy je návštěvnost nejvyšší. Ani jejich přítomnost na vodní hladině však nezaručuje, že dokáží pomoci každému, kdo se dostane do potíží. Cesta motorového člunu přes celou délku nádrže může trvat i několik minut, zatímco tonoucímu jde o každou sekundu.

„Právě proto neustále opakujeme základní pravidla chování u vody. Lidé nikdy nesmí plavat sami, vstupovat do ní pod vlivem alkoholu, skákat na rizikových místech a při používání plavidel je nesmí přetěžovat,“ dodal Urbánek.