Pocit nespravedlnosti a zklamání. Tak hodnotí obyvatelé dvou domů z frýdecké ulice J. Pešiny usnesení zastupitelů města, podle kterého jim město prodá byty včetně nebytových prostor po 6 190 korun za metr čtvereční.

V této výsledné částce jsou kromě základní sazby 5 500 korun za metr čtvereční bytové plochy započítány mimo jiné i náklady, které město během posledních pěti let vynaložilo na opravy domů. Lidem se však vzhledem ke špatnému technickému stavu nemovitostí i kvůli výraznému poklesu tržních cen bytů zdá městem nabízená cena příliš vysoká. Město naproti tomu míní, že nabídka je víc než přiměřená.

Obyvatelé 64 bytových jednotek v domech s čísly 115 a 116 proto sepsali petici, ve které žádají o výrazné snížení kupní ceny bytů. Za přiměřené by pokládali snížení ceny o dvacet procent. Svůj požadavek přednesli na zasedání zastupitelstva v pondělí 20. dubna, na které se také většina z obyvatel obou domů osobně dostavila. Zatímco opoziční pravicoví zastupitelé jejich argumenty uznali, koaliční sociální demokraté a komunisté o snížení ceny nechtěli ani slyšet.

Stáří panelových domů se blíží k třicítce

„Tržní ceny nemovitostí na Frýdecko-Místecku podle informací sdružení realitních kanceláří jen za posledního půl roku poklesly o 15 procent, k dnešnímu dni se však už jedná o pokles cen bytů o 20 procent. Vloni na jaře město prodávalo obecní byty za 5 500 korun za metr čtvereční. Nám ale chce nyní město prodat byty za stejnou cenu, přičemž pokles ceny nemovitostí vůbec nezohlednilo,“ upozornil člen petičního výboru obyvatel obou domů Jan Vojtíšek.

Upozornil také na to, že tyto panelové domy jsou staré už 29 let a za tu dobu do nich údajně město investovalo jen v případě vzniku havárií. „V bytech například nikdy nebyly provedeny vnitřní omítky, byly v nich jen tapety, odpady jsou rovněž původní a v havarijním stavu, máme původní hliníkové elektrické rozvody, původní kuchyňské linky, plynové sporáky, ústřední topení i sociální zařízení, umakartová jádra, která plesniví a původní dřevěná okna. Vodovodní stoupačky sice vyměněné jsou, ale nekvalitně a kvůli tomu se několikrát ročně potýkáme s haváriemi a vytopenými byty,“ popsal stav domů Jan Vojtíšek.

Město: tržní cena bytů je mnohem vyšší

„O odprodej bytů jsme žádali už v roce 2006, kdy ještě město metr čtvereční bytové plochy prodávalo za 3 300 korun. Město nám však za celou dobu byty k prodeji nenabídlo a vlastně tak neučinilo ani nyní. Nebýt toho, že už skoro tři roky dennodenně sleduji usnesení městské rady a úřední desku na internetových stránkách, abych věděl, jestli se náhodou něco nezměnilo, vůbec bychom netušili, že nám město konečně hodlá byty prodat. Nikdo nás o ničem neinformoval ani s námi nic neprojednal,“ podivil se Jan Vojtíšek.

Město však na argumenty nájemníků neslyší. „Byty byly oceněny znaleckým posudkem, který určil cenu vzorové jednotky 75 metrového bytu 3 + 1 v tomto domě na 1,316 milionu korun. Tržní cena spočítaná znalcem je pak za tento byt 1,188 milionu korun. My však byty prodáváme pouze za cenu okolo 460 tisíc korun, což je přibližně za třetinu skutečné tržní ceny,“ upozornila primátorka města Eva Richtrová (ČSSD). „Znalec se ale k ocenění onoho vzorového bytu dostavil až poté, co městská rada schválila prodejní cenu,“ podivil se mluvčí obyvatel .

Vedoucí odboru správy obecního majetku Hana Kalužová také doplnila, že do každého z domů město investovalo okolo dvou milionů korun například na opravy balkonů, výtahu, vstupních dveří, nového linolea a podobně. „My ale skoro třicet let řádně platíme nájem a na opravách a investicích se nám nevrátil ani zlomek toho, co už jsme zaplatili. Pokud je barák jakštakš udržovaný, pak jen proto, že se o něj staráme sami, ale rozhodně to není zásluhou města. Teď za naši snahu máme být potrestáni tím, že byty koupíme dráž než jiní,“ zlobil se další člen petičního výboru Vladimír Foldyna.

Snížení cen nakonec neprošlo

„Město má stanovená pravidla, podle kterých při prodeji bytů postupuje. Nájemníkům nabídneme odprodej bytů za určitou schválenou cenu. Kupovat je ale nemusejí, když se rozhodnou byty nekoupit, nic se nestane, město si domy ponechá a vše poběží ve stejném režimu jako dosud,“ ujistila Eva Richtrová.

„Prodeje bytů jsou vždy složité, jedna část nájemníků na magistrát chodí, ať jim byty konečně prodáme a druhá skupina je zase kupovat nechce,“ povzdechla si primátorka.

„Navrhuji snížit kupní cenu těchto bytů na 4 400 korun za metr čtvereční,“ přišel s řešením situace zastupitel Petr Konůpka (ODS). Tento návrh ale nadpoloviční podporu nenašel a zastupitelé poté odsouhlasili původně navrhovanou prodejní cenu.

„Jsem velmi zklamaná. Byty jsou v hrozném stavu, přes panely zatéká, okna nedovírají. Město v domech provádělo jen kosmetické opravy. Prodejní cenu bych považoval za odpovídající, kdyby byla nižší o 1 000 až 1 100 korun za metr čtvereční,“ konstatovala jedna z nájemnic Jana Pacíková. „Od levicových zastupitelů bych očekával sociálnější přístup k celé záležitosti,“ podotkl nájemník Jaromír Kahánek.