VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Závěr miliardového projektu mohou zkomplikovat volby

Třinec – Stavba kanalizace a čistíren odpadních vod může skončit až napřesrok. Projekt revitalizace Olše, který se ocitl ve skluzu, totiž patří mezi akce, u nichž Evropská komise oficiálně potvrdila prodloužení termínu. Třinecká starostka Věra Palkovská, která řídí Slezský vodohospodářský svazek, však naznačila, že s miliardovým projektem mohou nastat další potíže.

15.3.2010
SDÍLEJ:

Revitalizace Olše si v Třinci vyžádala úplnou uzavírku silnice třetí třídy v ulici Na Samotách. Uzavírka kvůli výkopům pro uložení kanalizačního potrubí potrvá do 31. března.Foto: Deník/Tomáš Machálek

„Možná moje největší obava – hlavně jako předsedkyně svazku – je v tom, že na podzim jsou komunální volby a projekt bude vrcholit na jaře příštího roku,“ uvedla Palkovská. Podle ní bude právě na podzim zapotřebí udělat celou řadu rozhodnutí, ta musejí projít jednotlivými zastupitelstvy.

Více k tématu si přečtěte v souvisejících článcích

Další rozhodnutí budou muset provést i starostové na sněmech. „V té době proběhnou volby – a záleží, do jaké míry pak bude dostatečný mandát na takováto schválení. Takže to mě úplně děsí,“ prohlásila Palkovská. „Druhá věc, čeho se bojím, je závěr projektu. Protože důležité je nejen dostavět, ale i „zprocesovat“, aby těch celých zhruba sedm set milionů korun do regionu doputovalo a hlavně zůstalo,“ řekla s odkazem na závěrečné vyúčtování výdajů, z nichž většinu má pokrýt dotace.

„Teď jde o to, aby v jednotlivých obcích byla zachována kontinuita i po volbách. Jen připomínám, že nestačí, aby byl projekt úspěšný ve dvou třech obcích. Aby tady byla celá částka, musí být úspěšný ve všech osmi obcích a městech,“ naznačila třinecká starostka.

Projektu byl prodloužen termín do 31. prosince 2011. „To nám velmi usnadní život, zejména proto, že třetí část Mosty u Jablunkova – Jablunkov – Návsí byla zpožděna. Byly tam určité problémy se zhotovitelem,“ připomněla Palkovská. Nová smlouva se podepsala až loni v prosinci, stavba na Jablunkovsku začíná právě v těchto dnech. - přečtěte si také: Kanalizaci staví druhá firma, rozdíl činí desítky milionů

Práce v Třinci skončí v říjnu

V samotném Třinci běží akce bez výkyvů. „Nádražní ulice bude do května vyřešena. Třinecká část, kde je ještě Český Těšín a Těrlicko, dodržuje harmonogram. Ukončení celého projektu na území Třince je dle smlouvy do října, navíc z předběžných podkladů vyplývá, že by měla být dodržena vysoutěžená cena. Což je velmi důležité, protože ve chvíli, kdy „jdete“ do země, tak nikdy nevíte, jaká překvapení nás tam čekají,“ konstatovala Palkovská. V úseku Bystřice – Vendryně podle ní „určité zpoždění je“, konečný termín ale má být dodržen.

Palkovská uvedla, že již došlo k podpisu klíčových dokumentů, které specifikují podmínky čerpání dotace. „Díky tomu jsme poslali první žádosti o platbu, první balík peněz očekáváme někdy na přelomu dubna a května,“ řekla s tím, že průběžné financování pomůže všem členům vodohospodářského svazku.

Omezení ve směru na Radvanov

Na různá omezení v souvislosti s revitalizací Olše už upozorňují internetové stránky města Jablunkova. Stavba se aktuálně týká například silničního pozemku místní komunikace ve směru na Radvanov, jde o výkopy pro uložení kanalizačního potrubí. Stavba si vyžádá uzavírku jednoho jízdního pruhu, a to až do 31. prosince. Silniční provoz je řízen přechodným dopravním značením.

Úplná uzavírka je v Žihle

Jablunkovská radnice upozorňuje i na úplnou uzavírku místní komunikace v části Žihla, důvodem je stavba kanalizační stokové sítě. Zhruba stometrový úsek místní komunikace bude do 31. března uzavřen, a to v úseku od křižovatky u silnice třetí třídy (u bývalé restaurace Myslivna). Objízdná trasa vede v Žihle po místní komunikaci kolem areálu podniku Olza a po silnici číslo III/01149.

Autor: Marek Cholewa

15.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dřevjanka U Zbuja v Beskydech.
5

Dřevjanka u Zbuja je na prodej

Ilustrační foto

Rodičům, kteří nepřihlásili své dítě do školky, hrozí pokuty

Na Olešné se rýsuje nový adventure golf

Frýdek-Místek - Adventure golf má být nově vystavenou atrakcí vedle místeckého aquaparku, který sídlí v lokalitě přehrady Olešná.

Automobil zaparkovala v potoce

Řidička osobního vozidla značky Škoda Octavia zaměstnala hasiče, když projížděla v úterý kolem desáté hodiny dopolední obcí Staříč.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Stavbaři obsadili mateřinku v Jablunkově

Stavební práce na mateřské škole v Bezručově ulici v Jablunkově začaly počátkem srpna. Hotovo by mělo být zhruba za čtyři měsíce. Stávající oddělení projdou kompletní rekonstrukcí.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení