VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Železárny zahájily zkoušky koksárenské baterie

Třinec /FOTOGALERIE/ – Společnost Třinecké železárny v úterý slavnostně zahájila komplexní zkoušky na zmodernizované koksárenské baterii číslo 12. Jedna z největších investic společnosti posledního desetiletí, která trvala 18 měsíců, přišla na téměř dvě miliardy korun.

27.1.2011
SDÍLEJ:

Třinecké železárny. Ilustrační foto.Foto: Deník/Tomáš Machálek

Hutní firma vyrobila na zmodernizované koksárenské baterii v rámci komplexních zkoušek první koks. Náběh v rámci komplexních zkoušek potrvá dva měsíce, po kterých baterie dosáhne projektovaných parametrů. Celková roční výroba nové koksárenské baterie bude 350 tisíc tun koksu.

Technologie výroby koksu v nové baterii zůstala principiálně stejná. „Celá koksárenská baterie však bude po rekonstrukci splňovat veškeré zákonem předepsané limity, a má aplikovány opravdu ty nejlepší dostupné technologie. Dochází tak k výraznému zlepšení ekologických parametrů,“ uvedl investiční ředitel Jan Czudek. Například při hašení koksu klesají emise tuhých znečišťujících látek z aktuálních 100 gramů/tunu vytlačeného koksu na 50g/t. Došlo také k výraznému snížení obsahu čpavku v odpadních vodách vypouštěných na čistírnu, a to na hodnoty pod 150 mg/l. U nových odprašovacích zařízení uhelné služby, vlastní koksárenské baterie a koksové služby jsou sníženy emise tuhých znečišťujících látek ze 100 miligramů na metr krychlový na 20 vzdušiny.

Baterie byla odstavena do generální opravy předloni v srpnu. Po jejím zchlazení byly ihned zahájeny demontážní a demoliční práce. Loni v únoru začala výstavba vytápěného, izolovaného hangáru nad prostorem koksové baterie, ve kterém byla následně vyzděná samotná baterie. Jen dinasových cihel bylo zapotřebí zhruba šest tisíc tun, šamotových cihel pak 2 800 tun. Samotné vyzdívání komor skončilo loni v srpnu. Po něm následovala montáž technologického zařízení. Loni v říjnu bylo zahájeno vysušování komína a následně i koksárenské baterie, při kterém se postupně zapalovaly hořáky s koksárenským plynem v jednotlivých komorách. Ty byly po dobu 75 dnů vysušovány a vyhřívány až k dosažení příslušných teplot potřebných pro přeřazení na vlastní otop.

„Nutnost generální opravy vyplynula ze špatného stavu žáruvzdorných vyzdívek, které tvořily nosnou kostru celého agregátu. Přestože koksárenská baterie je ve vazbě na technologicky související zařízení ve standardním provedení, jsou v rámci modernizace řešeny některé technologické inovace směrované především na zvýšení produktivity práce, hygienu a ekologii. Nejvyšší pozornost byla věnována ochraně ovzduší. Všechny tradiční zdroje znečišťování ovzduší na baterii byly řešeny tak, aby emise byly eliminovány hydraulickými uzávěry a ostatní znečišťující látky byly v co největší míře zachyceny v účinných odlučovačích,“ sdělil investiční ředitel.

Od své privatizace v roce 1996 vynaložily Třinecké železárny z vlastních zdrojů 14 miliard korun na investiční výstavbu, z toho 4,5 miliardy korun směřovalo do ekologických projektů, jako byly například hermetizace koksovny, odsíření koksárenského plynu nebo modernizace odprášení aglomerace. To se projevuje na markantním zlepšení stavu životního prostředí v Třinci a okolí.

Autor: Tomáš Machálek

27.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pohřeb hudebnice Denisy Bílé v evangelickém kostele v Ostravě. Ženu 15. 9. 2017 ve Frýdku-Místku srazilo auto.
21

OBRAZEM: Rozloučení s mladou hobojistkou Denisou Bílou

Požár podkroví rodinného domu v Kozlovicích.
10

Za požár mohla vadná obezdívka krbu

AKTUALIZOVÁNO

Situace na vodních tocích se uklidňuje, hladiny začínají klesat

„V řekách Povodí Odry sice teče vody více, ale srážky nejsou až tak intenzivní a upravená předpověď meteorologů také nesignalizuje, že by se situace měla zhoršovat. Spíše očekáváme uklidnění.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Frýdecko-Místecku a Třinecku.

V Třinci myslí na vyšší bezpečnost seniorů

Odbor sociálních věcí města Třince se společně s Městskou policií Třinec a Policií České republiky opětovně pustil do realizace projektu zacíleného na seniory a zdravotně postižené, kterým bude bezplatně namontován kvalitní bezpečnostní řetízek na vstupní dveře domácností. Před čtyřmi lety, kdy byl projekt poprvé spuštěn, byly řetízky nainstalovány celkem 50 seniorům a zdravotně postiženým.

Oceláři udolali Bílé Tygry, doma vyhráli i potřetí v sezoně

Hokejisté Třince vyhráli v předehrávce 6. kola extraligy nad Libercem 4:2 a posunuli se v tabulce na druhé místo. Duel rozhodl ve 45. minutě šikovnou tečí útočník Jiří Polanský.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení