Lázeňský dům Aurora - průvodce lázeňského hosta:

| Video: Youtube

Třeboň. Jedno z nejdůležitějších míst tuzemského lázeňství. Proslulo zejména díky slatinným zábalům a koupelím. Slatina totiž vede teplo až sedmkrát pomaleji než voda, proto se v ní organismus prohřívá šetrněji a především intenzivněji. Jedny z místních třeboňských lázní se jmenují Aurora, které se specializují na poruchy pohybového aparátu, léčbu revmatických chorob, poúrazových a pooperačních stavů i celkovou rekondici těla a mysli.

Slatina a slatinné zábaly a koupele

Slatina patří mezi tzv. peloidy, což jsou přírodní látky vzniklé geologickými pochody. Účinky peloidních procedur jsou především tepelné. Ty jsou způsobeny konzistencí (hutností) slatiny. Díky své hustotě totiž slatina vede teplo až sedmkrát pomaleji než voda, proto se v ní organismus prohřívá šetrněji a především intenzivněji. Slatinné zábaly a koupele působí příznivě především při léčbě nemocí pohybového aparátu. Právě hojné zásoby slatiny z rašelinišť vedly v 80. letech 19. století k založení třeboňské lázeňské tradice. Dnes se zde léčí především bolesti páteře a kloubů, pooperační a poúrazové stavy a revmatická onemocnění. Léčebné účinky pobytu v lázních jsou také podpořeny kvalitou okolního přírodního prostředí Třeboňska. Zdroj: Wikipedia

Saunový svět a jeho zvelebení

Budova patří městu, které se lázně rozhodlo vylepšit o saunový svět.

„K projektu jsme byli nejprve přizváni na pozici interiérového architekta. Postupně jsme přesvědčili investora o přínosných změnách týkajících se především otevření dispozice a celkového zjednodušení prostoru, které se z interiéru propsaly také na fasádu objektu,“ sdělila architektka Petra Ciencialová ze studia Plus One Architects, které za současnou podobou saunového světa stojí.

Spoluautorka projektu Kateřina Průchová doplnila, že do nitra nové budovy vtahuje návštěvníky vstupní hala, křižovatka různých provozů a spojení s původní lázeňskou budovou.

Druhé patro plné saun

Přes šatny se pak lze dostat k parním procedurám, Knaippově chodníku a místnostem pro poskytování masáží.

„Druhé patro nabízí několik druhů saun, páru, prosvětlené odpočívárny s výhledem do zeleně a soukromé wellness k pronajmutí,“ uvedla Průchová.


Nahrává se anketa ...

Když ladí i to poslední světlo

Architektky ze studia Plus One Architects doplnily, že velkou výzvou bylo vyladění nejrůznějších designových prvků a celkové vizáže prostoru. Tedy toho, čeho si návštěvník na první pohled všimne a jak na něj interiér celkově zapůsobí.

„Například světla materiálově navazují na skleněné příčky a zábradlí, v kontrastu se dřevem a tenkými závěsy dotváří provázanost mezi přírodními saunami a křehkou historií lázní,“ přiblížila Petra Ciencialová.

Pro co se Petra Ciencalová a Kateřina Průchová rozhodly?

  • Využití drceného kamene
  • Světlé dlažby a dřevěných obkladů
  • Prvky z betonu a mramoru v podobě umyvadel nebo ledovačů.
  • Podhledy různých barev a systémů zavěšení, které zajišťují akustickou i estetickou pohodu

Masérny jsou vybaveny vestavěnými truhlářskými prvky ze smrkové biodesky. Světla materiálově navazují na skleněné příčky a zábradlí, v kontrastu se dřevem a tenkými závěsy dotváří provázanost mezi přírodními saunami a křehkou historií lázní. Autorské obrazy, vytvořené přímo pro interiér lázní, pak podporují celkovou atmosféru klidu a odpočinku.