Na plátnech kin sledujeme příběh Janna Mardenborougha – britského mladíka s velkým závodnickým snem. Na skutečné závodění ale nejsou prostředky, a tak se Jann realizuje alespoň v tom virtuálním – skrze hru Gran Turismo. V ní se zúčastní soutěže GT Academy, kde porazí 90 tisíc dalších hráčů a dostane životní šanci stát se pilotem skutečného závodního vozu.

Snímek režiséra Neilla Blomkampa (District 9, Elysium, Chappie) sleduje začátky mladého závodníka, které vedou ze závodní sedačky v dětském pokoji až do té v závodním autě. A samozřejmě nedůvěru okolí, která tuto cestu doprovází. Což je koneckonců jeden z nejčastějších neduhů, které filmu vyčítají tuzemské i zahraniční recenze…

Podívejte se na trailer k filmu:

Zdroj: Youtube

Asi nejčastěji je filmu vyčítáno, že se scénář nese v pevně položených a notně otřepaných kolejích sportovních dramat. Máme tu malého hrdinu s velkým snem a spoustu lidí, kteří mu nevěří. Hrdina zažije neúspěchy a pády, skoro to vzdá, ale pak přijde velký zvrat a na konci všem nedůvěřivcům vytře zrak.

Zároveň se mnoho recenzentů shoduje na tom, že je zde až příliš cítit product-placement, a někteří se film dokonce nezdráhali označit za „reklamu na Playstation“. S tím se ovšem vzhledem k pojetí a původu filmu muselo tak trochu počítat.

Snímek má i světlé stránky

Na druhou stranu jsou tu ale i světlé stránky, které v některých případech přiměly recenzenty sáhnout po vyšších známkách než těch průměrných a podprůměrných. Většina se shoduje, že jakmile dojde na závodní scény, auta a akci, film ožívá a dodává divákovi, který je zároveň automobilovým a herním nadšencem, přesně to čeho si žádá.

„Navzdory klišovitému scénáři a množství žánrových tropů je Gran Turismo adrenalinovým závodním filmem s dostatečnou produkční hodnotou, která ho posouvá přes cílovou čáru.“ říká recenzent Hamish Calvert ze serveru Cultured Vultures.

Le Mans ‘66
Jízda až na krev. Le Mans '66 zdobí herecké výkony Damona a Balea

Na zahraničním serveru Rotten Tomatoes nasbíral film na základě 65 vydaných recenzí nepříliš lichotivých 55 procent. Ukazuje se však, že fanoušci, kteří jdou na film kvůli závodění a vzrušení, dostávají to, co chtějí. Třeba na Česko-Slovenské filmové databázi ČSFD nasbíral film za první den v kinech už přes 100 hodnocení a průměr činí mnohem optimističtějších 76 procent.

Závěr z většiny recenzí je tedy dost podobný. Po příběhové stránce Gran Turismo nabízí jen klišé a průměr, nahoru jej však táhne akce a závodění. Pokud tedy ve filmu nehledáte náročnost a nečekáte další Rivaly nebo Le Mans ‘66, ale chcete hlavně auta a závody, s největší pravděpodobností nebudete ze sálu odcházet zklamáni.