Možná si teď říkáte, že pick-up s korbou místo zadní části karoserie je přece primárně pracovní auto, které nedává smysl pro uživatele, který jej bude chtít používat jako osobák. To ovšem není nutně pravda. Pick-up na jednu stranu není auto vhodné pro každého, zároveň ale nabízí výhody, které u jiných aut zkrátka nenajdete, a výbavy, za které se nemusí stydět ani pořádně vybavený osobák.

Je to v první řadě jejich robustnost. Konstrukce terénního, potažmo pracovního auta, v tomto případě tvořená žebřinovým rámem s tuhou zadní nápravou, může vydržet navěky, je stavěná na konstantní zatížení a na tahání přívěsů. Na silnici jsou taková auta specifickým způsobem pohodlná, po právu působí nezdolným a nezničitelným dojmem, a absolutně se nemusíte bát, že budete při vymetání městských kanálů každou chvíli měnit podvozkové komponenty. Pod kapotou se pak nachází většinou celkem odolné vznětové motory, jejichž spotřeba se příliš neliší od výkonnějších dieselů v osobních autech. Možnost nabídnout takové motory v době, kdy jsou automobilky svazovány emisními předpisy, je pochopitelně dána i tím, že se jedná o vozy, na které je pohledem legislativy nahlíženo jako na lehká užitková vozidla – tedy v kategorii N1.

Ilustrační snímek
Letní horka a klimatizace: Jak ji používat správně, úsporně a bezpečně?

Přestože se jedná o pracovní auta, mnoho výrobců předpokládá jejich využití i v soukromém sektoru, čemuž odpovídá výbava srovnatelná s osobáky a zpracování interiérů, na hony vzdálené od „dodávkového“ standardu. Existují dokonce i verze, které jsou uvnitř přímo luxusní. Ve čtyřdveřových kabinách (takzvaně dual-cab) je místa dostatek i pro pět dospělých pasažérů, a pak je tu samozřejmě korba, která bohatě zastoupí kufr. Jen to chce při použití v roli osobního vozu vyřešit její zakrytí – variantami jsou skládací nebo rolovací kryty korby, případně nasaditelné „budky“ – takzvané hardtopy.

To všechno v autě, které je sice velké, ale není natolik veliké, aby parkování a manipulace činila problémy. Byť bavíme se samozřejmě o pick-upech určených pro evropské trhy, jejichž velikostní standard činí přibližně 5,3 metru délky. Samostatnou kategorií jsou potom americké pick-upy. Ty u nás lze sehnat skrze individuální dovozce, ale připravte se na auto, které je o hodně větší a ve většině případů také s o hodně vyšší spotřebou.

Než se podíváme na auta, která lze skrze standardní import sehnat na našem trhu, pojďme si připomenout vozy, které už se u nás nenabízí. I tady samozřejmě platí, že automobilky mezi sebou sdílí platformy, takže stejný technický základ najdeme hned u několika modelů. Velkou ranou pro segment pick-upů byl tedy odchod modelů založených na Nissanu Navara. Kromě samotné verze od Nissanu se jednalo ještě o Renault Alaskan, a také luxusně pojatý Mercedes-Benz třídy X. Stejný osud potkal i Mitsubishi L200, potažmo od něj odvozený Fiat Fullback. Nová generace L200 se sice představí co nevidět, pořád ale není jasné, zda dorazí také na evropské trhy.

Jaká auta tedy na současném trhu naleznete, a kolik budou stát?

Ford Ranger

Ford RangerFord RangerZdroj: Se svolením Ford

Jednou ze stálic trhu je Ranger. Ten byl na našem trhu k mání ještě v době, kdy se jednalo o vůz s technikou Mazdy, ale v současnosti je na trhu od loňského roku nová, v pořadí druhá generace, o jejíž vývoj se stará australský Ford.

Ranger se v tuzemských cenících objevuje výhradně se čtyřdveřovou kabinou, a to buď jako standardní provedení v několika různých výbavách, nebo jako sportovně laděný Ranger Raptor. Ford předpokládá, že si Rangera budou kupovat i soukromí zákazníci pro soukromé použití, takže vyšší výbavové stupně mají skutečně prémiový nádech

Ceníky Rangeru začínají na částce 990 000 včetně DPH. Vybírat lze klasický čtyřválcový dvoulitr 2.0 EcoBlue o výkonu 170 koní (ten lze mít i s manuální převodovkou), Bi-Turbo variantu o výkonu 205 koní, případně i šestiválce. Standardní Ranger může mít naftový třílitrový šestiválec o výkonu 240 koní, verze Raptor dokonce i benzínový třílitr o výkonu 292 koní. Sportovní pick-up s takovým motorem je na našem trhu unikátem.

Isuzu D-Max

Isuzu D-MaxIsuzu D-MaxZdroj: Se svolením Isuzu

Na rozdíl od Rangeru je Isuzu D-Max pick-upem zaměřeným primárně na práci. Svědčí o tom i možnost objednat si vedle čtyřdveřové i dvoudveřovou kabinu o dvou různých délkách – od toho se samozřejmě odvíjí velikost ložné plochy na korbě. Na druhou stranu ani D-Max nezapomíná na komfortně orientované zákazníky, a ve vyšších stupních nabízí slušnou výbavu i zpracování interiéru.

Jedná se zároveň o nejlevnější pick-up na našem trhu, byť za základní cenu 755 200 korun dostanete ryze pracovní stroj se strohou výbavou a nejkratší kabinou. Nejpraktičtější čtyřdveřovou kabinu pořídíte od 902 100 korun. Motor je k mání jen jeden, a sice čtyřválcový turbodiesel o objemu 1,9 litru, disponující výkonem 163 koní. Převodovky jsou buď manuální, nebo automatické.

Toyota Hilux

Toyota HiluxToyota HiluxZdroj: Se svolením Toyota

Hilux je velkým jménem svět pick-upů, a opět platí, že se v ceníku české Toyoty vyskytuje několik výbavových stupňů. Ty sahají od pracovního základu s jednoduchou kabinou, dodávaného případně jen jako šasi bez korby, až po luxusně vybavené vozy se sportovními sedadly s koženým čalouněním a dalšími prvky. Zkrátka nesmírně robustní auto, vhodné i pro každodenní použití.

Pod kapotou všech Hiluxů najdete turbodieselový čtyřválec 2.4 D-4D, dodávaný ve verzích o výkonu 150 nebo 204 koní. Volit lze mezi šestistupňovým manuálem nebo šestistupňovým automatem. Ceník začíná na částce 1 024 870 korun, ale to je za verzi s krátkou kabinou a bez korby – tedy určenou pro individuální nástavbu. Čtyřdveřová kabina s korbou začíná na částce 1 103 520 korun.

Volkswagen Amarok

Volkswagen AmarokVolkswagen AmarokZdroj: Se svolením Volkswagen

Amarok se nedávno představil v nové generaci, která je sourozencem výše zmíněného Fordu Ranger. Mezi vozy tak lze nalézt celou řadu podobností, a to včetně pohonů a mnoha výbavových prvků. Také Amaroka můžete mít od pracovních až po luxusní verze, a volit můžete naftové dvoulitrové čtyřválce a třílitrové šestiválce. Výkony sahají od 170 do 241 koní. Stejně jako u Rangeru, najdete i v Amaroku u lepších motorizací systém elektronicky řízeného pohonu všech kol, který nahrazuje standardní, napevno přiřaditelnou čtyřkolku.

Základní pracovní verze, vybavená slabším čtyřválcem a manuální převodovkou, startuje na ceně 1 102 893 korun. Nejlevnější model se šestiválcem pak vyjde na 1 305 169 korun.