VYBRAT REGION
Zavřít mapu

BŘETISLAV LAPISZ

Břetislav Lapisz / Moravskoslezský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ženy na Ostravsku nahrazují muže - pracují v huti, řídí vlaky a vymetají komíny

Dvanáct procent žen zaměstnává v současnosti kunčická huť. Nezastávají jen takzvaně lehké pracovní pozice v administrativě či v laboratořích, ale jsou potřebné i v těch nejnáročnějších provozech.

Mlékomatu v Nižních Lhotách zákazníků začalo ubývat

Litr polotučného krabicového mléka mohou lidé v obchodech nakupovat i za méně než deset korun. Jak se v této situaci daří prodejcům čerstvého mléka?

PKP Cargo chce rozšířit přepravní terminál v Paskově

Společnost PKP Cargo, nový vlastník nákladního železničního dopravce AWT, představila počátkem tohoto týdne nový management společnosti i strategii svého dalšího rozvoje.

Oprava přehrady Šance by mohla začít už v srpnu

Velká rekonstrukce vodního díla Šance v Beskydech by mohla být zahájena už letos v srpnu. V současné době probíhá výběrové řízení na zhotovitele této stavby.

Podnikatelem kraje je opět Gevorg Avetisyan, majitel Marlenky

Majitel společnosti Marlenka international Gevorg Avetisyan obhájil své vítězství a získal titul v soutěži EY Podnikatel roku Moravskoslezského kraje 2014. Výsledky byly vyhlášeny ve středu 11. února v Ostravě.

Za vodné a stočné si příští rok připlatíme

Zákazníci Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava a. s. (dodávají vodu do okresů Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín a Opava) si od 1. ledna 2015 připlatí.

První pálenka? Z čeho jiného než z letošních třešní

Třešně bývají počátkem prázdnin první ovoce, ze kterého vyznavači pálenek každoročně připraví své kvasy. Letos aspoň podle množství objednávek z pálenic v našem kraji to vypadá, že byla jejich úroda celkem slušná.

OBRAZEM: Morávka o víkendu otevřela dveře veřejnosti

/FOTOGALERIE/ Den otevřených dveří na vodním díle Morávka přilákal v sobotu stovky lidí. Povodí Odry akci připravilo ke Světovému dni vody, na Frýdecko-Místecku byla tentokrát zpřístupněna jediná přehrada. K vysoké návštěvnosti v Morávce přispělo i slunečné počasí.

Jaké novinky v podávání daní z nemovitostí nás letos čekají?

Lhůta pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí na rok 2014 končí letos v pátek 31. ledna. Týká se především nových vlastníků pozemků, zdanitelných staveb a bytových a nebytových jednotek

Svaz sléváren České republiky má prezidenta z Třince

Ostrava, Třinec - Novým prezidentem Svazu sléváren České republiky byl v minulých dnech na valné hromadě zvolen Zdeněk Vladár, ředitel Slévárny Třinec, dceřiné firmy Třineckých železáren.

Lukša: Příjmy z hazardu by měly směrovat do neziskového prostoru

Reigon - Příjmy z hazardu by měly obce směrovat hlavně do neziskového prostoru a na aktivity dětí, o tom je přesvědčen poslanec parlamentu zvolený za Moravskoslezský kraj Pavol Lukša.

Sníh už dlouho nevydrží, po mrazech přijde obleva. Je to běžné?

Region /MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT/ - Sníh, který padal na některých místech naší republiky ještě v průběhu včerejšího dne, se zřejmě dlouho neudrží. Už dnes by se denní teploty měly pohybovat nad nulou a zítra se oteplení díky proudění teplého oceánského vzduchu projeví ještě výrazněji. 

Kouzelníci s vodou aneb Proč v přehradách nemají být kapři

Region - Co jim do přehrady z jedné strany nateče, to na opačném konci samospádem pouštějí do vodáren. I taková může být představa laika o fungování přehrad.

Linie radosti pomáhá lidem, kteří to v životě nemají lehké

Frýdek-Místek, Ostrava - O klienty s postižením se stará frýdecko-místecké občanské sdružení Linie radosti. Vedení sdružení nezapomíná ani na sportovní aktivity klientů. Mezi oblíbené sportovní činnosti patří plavání.

Povodí Odry opravuje Šance, zvýší se bezpečnost celé přehrady

Ostrava - Mezi devíti investičními akcemi v rámci programu podpory prevence povodní v celkové hodnotě 265 milionů korun, které v letošním roce zahájil státní podnik Povodí Odry, patří mezi nejvýznamnější výstavba drenážní štoly u přehrady Šance.

Na silnici R 48 budou nová a bezpečnější svodidla

Region - Na rychlostní silnici R 48 v úseku mezi Rychalticemi a Frýdkem-Místkem se v současnosti montují nová svodidla, která byla vyrobena ve společnosti v ArcelorMittal Distribution Solutions (AMDS) Czech Republic.

Letošní rok přál spíše zelenině, ovoce bylo slabší, říkají zahrádkáři

Region - Oblíbené podzimní výstavě patřil v minulých dnech Zahrádkářský dům v Nýdku. Setkání zahrádkářů se konalo i v Ostravě. Zelenina se letos urodila velmi slušně, hodně se letos dařilo bramborám. Zato ovoce nic moc, tak by se daly shrnout jejich letošní zkušenosti.

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

Pátek na Stodolní byl slabší. Jak to bude vypadat dneska?

Ostrava - Zhruba o třetinu, v některých podnicích možná i vyšší, byl podle oslovených provozovatelů pokles tržeb v den vyhlášení prohibice v některých podnicích ve vyhlášené ostravské Stodolní ulici.

Brontosauři pod beskydským Smrkem pomáhají obnovit původní smrkový les

Beskydy - Téměř neschůdný terén plný popadaných stromů těsně pod vrcholem beskydské hory Smrk se stal na začátku srpna místem, kde odvedly kus práce dvě desítky dobrovolníků z Hnutí Brontosaurus.

PRŮZKUM: Tři čtvrtiny obyvatel našeho kraje omezují své výdaje

Region - Celkem 73 procent obyvatel kraje v poslední době omezilo své výdaje ve snaze ušetřit. Jako první přišly na řadu škrty v útratách za kulturu divadla a kina , hned pak jsou na řadě potraviny

Železárny snížily produkci, ale zvýšily zisk

Třinec - Třinecké železárny vytvořily v roce 2011 zisk ve výši 1,4 miliardy korun. Informovala o tom mluvčí firmy Lucie Drahošová. Objem výroby se loni podle mluvčí vrátil na úroveň let před krizí. 

Nedávno „vody po kotníky“, teď už jsou přehrady plné

Region - Ještě počátkem roku byly hlavně přehrady pod Beskydami poloprázdné. Třeba Morávka byla zaplněna z 38 procent, Šance z 58 procent. Teď už je v nich vody dost

Nové sloupy elektrického vedení už velkým ptákům neublíží

Region - Energetici na Moravě pokračují v montování ochran proti úrazům ptactva elektrickým proudem. Jen na Moravě a ve Slezsku už během posledního roku zabezpečili 53 kilometrů vedení vysokého napětí.

Neznačený alkohol se vozí v autech i vlacích, prodává se v tržnicích

Ostrava - Pracovníci ostravského celního ředitelství se v uplynulých dnech zaměřili v Českém Těšíně a Chotěbuzi i na dodržování zákona o povinném značení lihu.

Cena benzinu natural šplhá k devětatřiceti korunám

Ostrava - Ceny pohonných hmot jdou v posledních měsících stále nahoru. Proti počátku letošního roku se například litr naturalu 95 prodává skoro o čtyři koruny dráže. Jeho cena se u některých ostravských pump už vyšplhala nad osmatřicet korun.

Berňáky budou mít otevřeno déle

Region - Aby finanční úřady usnadnily podávání daňových přiznání také lidem, kteří dávají přednost osobnímu jednání, vyjíždějí také letos jejich úředníci do vybraných obcí. Informovala o tom mluvčí Finančního ředitelství v Ostravě Petra Homolová.

Počátkem roku byly přehrady poloprázdné, dnes už je v nich vody dost

Region - Ještě počátkem letošního roku byly hlavně přehrady pod Beskydami poloprázdné. Třeba Morávka byla zaplněna z osmatřiceti procent. Poslední zimní den, tedy včera, už byla situace výrazně odlišná. 

Úředníci z berňáků jezdí pomáhat lidem s přiznáním

Ostrava - Pro tiskopisy nutné k vyplnění daňového přiznání už lidé nemusejí chodit až na berňáky. Totéž platí pro jejich odevzdávání. Obojí lze vyřešit elektronicky

Ceny benzinu: takhle draho u pump ještě nebylo

Region - Se zděšením hledí v posledních týdnech motoristé na ceny u čerpacích stanic. Skoro sedmatřicet korun za litr naturalu a ještě více za naftu. Tolik ještě nikdy neplatili.

Nošovická automobilka loni vyrobila čtvrt milionu vozů

Nošovice − Přes 251 tisíc osobních automobilů vyrobili loni v nošovickém závodu Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC). V roce 2010 v Nošovicích vyrobili 200 tisíc aut.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT