Až dosud nám Renault z připravovaného vozu ukazoval jen části techniky a taky koncept, z nějž sice bude produkční verze ve velkém čerpat, ale pořád se nejedná o to auto, které uvidíme od příštího roku na silnicích. Teď se na něj ale můžeme podívat – tedy alespoň do jisté míry. Francouzská značka totiž v nové tiskové zprávě představuje vůz s prototypovým „maskováním“, kterak se prohání po evropských silnicích v rámci finálního ladění.

Autobus na vodíkový pohon v Mostě. Pohled z přední strany.
Jak se vám líbí první vodíkový autobus ze Slovenska? Je na zkušené v Mostě

Chystaný Renault 5 vypadá se svými příjemně retro tvary prostě dobře, ale nelze si nevšimnout, že velmi dobře vypadá vlastně i maskování samotné. Matně černá barva, na níž jsou žlutými či červenými linkami vytažené kontury karoserie, se na autě prostě vyjímá, a nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že by spousta kupujících po takovém provedení sáhla, kdyby se objevilo ve finálním katalogu.

To je však hudba budoucnosti, protože Renault 5 zatím není oficiálně představen a jeho výroba probíhá jen prototypově, na miniaturní výrobní lince, pečlivě střežené uvnitř výrobního závodu Renaultu ve francouzském Douai. Obecně jsou tyto výrobní série ještě před samotnou „ostrou“ výrobou pro automobilky velmi důležité – umožňují totiž vedle samotného vozu odladit i jeho výrobní procesy, čímž by se mělo zaručit, že už úplně první zákaznické vozy budou kvalitativně perfektní a bez chyb.

Za oponu prototypové výroby nového Renaultu 5 se podívejte přímo v galerii:

Připomeňme ještě, že už podle starších informací, které Renault vypustil, by měla být „pětka“ celkem zásadní. Vůz pojede na zcela nové platformě CMF-B EV pro elektromobily, která sdílí přibližně 70 % komponent s ekvivalentní platformou, určenou pro auta se spalovacím pohonem. Díky tomu může Renault snížit výrobní náklady a tedy i celkovou cenu vozu. Zatím je jen těžko říci, zda se Renault 5 konečně stane tím slibovaným důležitým automobilem, který přiměje masy přesednout do elektrických vozidel, ale svoje šance má (i když důležitější ve výsledku stejně budou pobídky od vlád jednotlivých zemí). Pro nadšence se pak chystá i sportovně laděná verze Alpine s vyšším výkonem.

Zbývají jen poslední dvě otázky, a sice „kdy?“ a „za kolik?“. Renault však kolem těchto specifik poměrně dost tajnůstkaří. Coby datum uvedení na trh se neurčitě uvádí příští rok, a o ceně zatím nepadla skrze oficiální kanály ani zmínka. Tak či tak je jasné, že na novou „pětku“, která v nabídce nahradí zastarávající Zoe, francouzská značka hodně sází.