Transakcím se podařilo zabránit jen díky bezpečnostnímu režimu České spořitelny. Přesto ze čtyř účtů peníze skutečně odešly, banka je ale obratem zajistila a vrátila zpět majitelům. I na základě tohoto případu spořitelna svá bezpečnostní kritéria ještě zpřísnila a internetové operace podmínila potvrzením hesla zaslaného formou SMS na mobilní telefon.

Herič se v současné době skrývá na neznámém místě. Policie po něm v pátek vyhlásila celostátní pátrání. „V průběhu čtyř dnů v září 2006 padělal 809 elektronických příkazů k úhradě z devětasedmdesáti účtů klientů České spořitelny ve prospěch osmi účtů. Celkem se pokusil převést částku přesahující 3,2 milionu korun,“ uvedl severomoravský kriminalista Radim Široký s tím, že policie se případem začala zabývat na podnět České spořitelny.

Samotné vyšetřování trvalo řadu měsíců. Stopy kriminalisty přivedly až k Lumíru Heričovi. Ochránci zákona v rodinném domě, kde bydlel s rodiči, provedli rozsáhlou domovní prohlídku. Při ní zajistili čtyři stolní počítače, tři notebooky a řadu CD a DVD nosičů. Následovala další mnohaměsíční analýza počítačů, která skončila v těchto dnech. Na základě analýzy nyní policisté dospěli k názoru, že Herič je hlavním podezřelým. Ve chvíli, kdy se jej chystali zatknout a obvinit, však utekl. Nyní se ukrývá na neznámém místě.

„Shromažďoval bezpečnostní a identifikační údaje klientů České spořitelny, a to tak, že na veřejně přístupném počítači vysoké školy v Ostravě nainstaloval program, který bez vědomí uživatelů dokáže zaznamenávat stisky kláves. Výsledky si později stáhl na své počítače, analyzoval je a získal tak veškeré bezpečnostní a identifikační prvky klientů, kteří se na veřejném počítači připojovali přes internetové bankovnictví ke svým účtům,“ řekl Široký. Oběťmi se v drtivé většině stali tehdejší studenti.

Při podávání bankovních příkazů z cizích účtů si Herič počínal velmi rafinovaně. Využíval volně přístupného internetového Wifi připojení, u kterého nelze zjistit konkrétního odesílatele. Heriče čeká obvinění z trestných činů činu padělání a pozměňování peněz, podvodu a poškození a zneužití záznamu na nosiči informací. Hrozí mu deset až patnáct let vězení.

K tématu

Kdo je Lumír Herič


Třicetiletý Lumír Herič z Ostravy několikrát studoval na ostravských vysokých školy, žádnou z nich však nedokončil. „Je to člověk velmi dobře znalý ve výpočetní technice,“ řekl severomoravský kriminalista Radim Široký s tím, že Herič měl již v minulosti problémy se zákonem. V roce 2004 se jako student Ostravské univerzity naboural do vnitřního počítačového systému univerzity. Podařilo se mu získat výsledky přijímacího řízení, které pozměnil.