Policisté byli dlouho přesvědčeni o tom, že šestačtyřicetiletý Josef Kosík loni 27. listopadu ve Frýdku-Místku zavraždil sekerou padesátiletou Jaroslavu Kaňokovou. K činu došlo v plechové boudě, kterou v ulici Bahno-Příkopy obývalo několik bezdomovců. Kriminalisté došli k závěru, že silně opilý Kosík se s Kaňokovou pohádal a poté ji udeřil sekerou do hlavy. Žena na následky poranění hlavy a mozku na místě zemřela.

Muž byl obviněn z vraždy a soud jej poslal do vazby. Právě alkohol ale do případu přinesl nečekaný zvrat. Podle znalců byl Kosík v době útoku nepříčetný, což znamená, že může být souzen pouze za opilství. Kauza se tak překvapivě ocitla před frýdecko-místeckým soudem. Kosíkovi původně hrozilo 10 až 15 let vězení. Předseda senátu ve čtvrtek poznamenal, že nyní je to tři až osm let. „Ten následek je víc než vážný, je fatální,“ řekl soudce.

Lékaři zpětně vypočítali, že v době útoku měl Kosík v sobě 3,44 až 4,83 promile alkoholu, což znamená otravu. „Nevím, co k tomu říct. Na danou věc si vůbec nepamatuji,“ řekl u soudu obžalovaný. „V devět hodin ráno jsme odešli na šrot. Přišli jsme ve tři odpoledne. Pak už všechno vím jen z vyšetřovacího spisu. Pamatuji si jen to, že jsem měl ruku od krve a že mě zatkli policisté,“ dodal Josef Kosík. Když se jej soudce zeptal na konflikty s poškozenou, řekl: „Byla s ní potíž. Když měla vypito, hádala se o blbosti. Hádali se s ní všichni.“ Žádnou odpovědnost za to, co se odehrálo, Kosík podle svých slov necítí.

Silně opilí byli i všichni svědci z plechové boudy. V době činu měl každý více než 2,41 promile. „Všichni nafoukali hodně, jen já měl 0,66 promile,“ potvrdil u soudu padesátiletý Milan Janák, který si v minulosti odseděl trest za zabití. Právě jej původně označil další z bezdomovců za pachatele. „Karel říkal, že jsem to udělal já. Není to pravda. Popíjel jsem v boudě do devatenácti hodin. Pak mě Kosík vyhodil. Šel jsem do lesa do svého stanu, kde jsem v ženských šatech onanoval. Ve čtyři ráno jsem vyrazil na pravidelnou obchůzku hledat špačky a oblečení v popelnicích,“ líčil Janák. K boudě se vrátil až za světla. „Kamarád tam seděl a brečel. Uvnitř seděla mrtvá Jarka, měla na hlavě ránu. Počkali jsme, až přijede sanitka,“ dodal Janák. „Karel řekl, že Kosík je u Bethelu. „Šel jsem za ním, tři obyvatelé Bethelu prozradili, že si myje ruce od krve. Když jsem se ho ptal, jestli to udělal, řekl že neví. Poradil jsem mu, ať jde na policii,“ dovyprávěl Janák s tím, že se smrtí Kaňokové nemá nic společného. „Byla to dobrá holka, ale když se napila, byla drzá. V boudě se stejně všichni pořád hádali o pití,“ doplnil Milan Janák. Obžalovaný Kosík se snažil dokázat, že časové údaje uváděné Janákem nesedí, ten ale zareagoval, že vše je přibližné, protože nemá hodinky.

Kosíkovi se jeho odpověď ale nelíbila a kroutil hlavou. Senát se k případu vrátí 25. června, kdy by mohl zaznít rozsudek.