Drama se odehrálo tento týden v Ostravě. Vše začalo na parkovišti v centru města, kde motorista usedl za volant osobního automobilu. Šílený řidič nejprve narazil do odstaveného peugeotu, který vytlačil až na trávu. „Pak naboural do dalších dvou automobilů, přičemž jeden z nich natlačil na další auto. Poté z parkoviště odjel,“ popsala situaci mluvčí severomoravské policie Soňa Štětínská.

Řidič po chvíli sjel ze silnice a poškodil dopravní značku. „To již byli v akci policisté, kteří se snažili projíždějící auto zastavit. Muž za volantem nereagoval na zapnuté majáky na služebním vozidle, ani na rozsvícený nápis STOP a do auta čelně narazil,“ doplnila Štětínská.

V tom okamžiku bylo ochráncům zákona jasné, že motorista je buď zcela opilý, zdrogovaný, nebo duševně nemocný. Orientační dechová zkouška ukázala, že je střízlivý. „Muž byl převezen na vyšetření k lékaři, který konstatoval duševní poruchu a nařídil okamžitý převoz do psychiatrické léčebny,“ uvedla Štětínská.

Celková škoda je předběžně odhadována na více než dvě stě tisíc korun.

Při vyšetřování se ukázalo, že kromě zničení automobilů a dopravní značky se muž dopustil i dalšího zločinu. „Není držitelem příslušného řidičského oprávnění, a soud mu navíc zakázal řízení všech motorových vozidel,“ vysvětlila Štětínská. Vzhledem ke svému duševnímu stavu však s největší pravděpodobností není zodpovědný za své činy, a proto nebude souzen. Tuto verzi však musejí nejprve potvrdit soudní znalci.

Během necelého roku jde v Ostravě o druhý případ, kdy šílený motorista ohrozil řadu lidí. Vloni na jaře řidič autobusu městské hromadné dopravy havaroval v Ostravě-Staré Bělé. Narazil do oplocení, sloupu veřejného osvětlení a skončil až v zahradě, kde poškodil garáž a část domu. Řidič se údajně choval podezřele již během jízdy, když nejméně jednou zapomněl odbočit. Také si neustále něco pro sebe povídal a nadával, křičel také, že všechny pozabíjí. I po karambolu, kdy autobusem zdemoloval vše, co mu stálo v cestě, ve svých projevech pokračoval. Podle svědků plival na přihlížející lidi, používal vulgární výrazy, a dokonce i tančil. Skončil v opavské psychiatrické léčebně.