Dvaadvacetiletý Ondřej Buchta podle obžaloby 24. května zbil a oloupil 44letého muže. Poškozeného dojel na vypůjčeném kole poblíž autobusové zastávky. Tvrdil, že ho muž urazil v paskovské restauraci Sokolovna. Buchta muže několikrát udeřil pěstí do obličeje a na zemi ještě kopl do hrudníku. Za zadní kapsy kalhot vzal poškozenému peněženku, v níž bylo více než čtyři sta korun. „Cestou z hospody mě napadl cyklista. Dal mi po papuli, sebral peněženku, sedl na kolo a odjel,“ řekl přepadený muž.

„V hospodě k žádnému incidentu nedošlo, s nikým jsem se nebavil,“ upozornil. Buchta u soudu odmítl vypovídat. V přípravném řízení prohlásil, že poškozený mu v restauraci nedal cigaretu. „Začal mi nadávat, tak jsem si to s ním vyřídil,“ uvedl a s tím, že muže udeřil jen jednou. „Byla to jedna rána a šel k zemi. Peněženku jsem mu vzal proto, že každá koruna se hodí.“ Podle senátu si Buchta hádku v hospodě vymyslel jako záminku, aby muže mohl přepadnout.

Už o dva dny později mladík v paskovském zámeckém parku zaútočil na sedmašedesátiletou důchodkyni z Frýdku-Místku. Ženu škrtil tak dlouho, až ztratila vědomí. Ukořistil tašku, ve které měla 2030 korun a mobil. „Najednou se objevil vedle mne. Nejdříve jsme se o tašku tři až čtyři minuty přetahovali, uvolňoval si ruku, aby mě mohl chytit pod krkem. Za celou dobu neřekl ani slovo. Jednal cílevědomě, přepadl by kohokoli, kdo by tam šel,“ řekla senátu důchodkyně. „Když jsem se probrala, muž a taška byli pryč,“ dodala s tím, že lupič jí způsobil například poranění krční páteře a šok. V nemocnici strávila tři dny.

Buchta tvrdí, že v tašce nebylo více než 1200 korun. Loupil prý proto, že ztratil nárok na podporu v nezaměstnanosti. Uložený trest považuje za přísný a proti rozsudku se ještě v soudní síni odvolal. Ve vězení si pravděpodobně bude muset odsedět i dvouletou podmínku, protože nedodržel zkušební dobu. Trest dostal loni v listopadu za vydírání a krádež.