Oproti roku 2005 to představuje dokonce stoprocentní nárůst. Nepříznivý trend pokračuje i letos. Během ledna a února bylo v Ostravě zaznamenáno na devět set vniknutí do zaparkovaných automobilů.

Rychlé a snadné

„Vloupání do vozidla se stalo nejrychlejším zdrojem zisku. Vykradení je otázkou pár sekund a prodej věcí otázkou minut,“ uvedl Radim Šaněk, vedoucí oddělení majetkové kriminality Policie ČR v Ostravě, s tím, že nepoctivci se do aut dostávají většinou po rozbití okénka dveří.

Na zaparkované automobily se v poslední době zaměřili i zloději, kteří se dříve specializovali například na byty. V posledních měsících se navíc z vězení vrátily známé firmy, které si za mřížemi odpykávaly tresty související s vykrádáním vozů. „To vše má za důsledek nárůst trestných činů. Na tento vývoj jsme již reagovali. Připravujeme i další opatření, o kterých však zatím není vhodné ani taktické hovořit. Je ale jasné, že se mimo jiné zaměříme na místa, kde se kradené věci prodávají,“ řekl Šaněk.

Narkomani

Mezi vykrádači je řada narkomanů, kteří si tímto způsobem obstarávají peníze na drogy. Často jde o lidi, kteří denně berou několik dávek pervitinu či heroinu. K zajištění potřebných financí tak musejí vykrást dvě i více aut. Kvůli drogám jsou přitom schopni čehokoliv. Před časem jeden z nich bodl šroubovákem muže, který jej přistihl při demontáži rezervního kola.

Neopatrnost

Podle Šaňka je chování pachatelů nevyzpytatelné, často jim však svou lehkomyslností a neopatrností nahrávají samotní motoristé. Taška či jiné zavazadlo odložené na sedadle jsou totiž pro zloděje neodolatelným lákadlem. „Rada je jednoduchá. V opuštěném autě nesmí zůstat nic, co by zloděje mohlo zaujmout,“ řekl Šaněk. Motoristé by měli být velmi obezřetní i při ponechání cenností v zavazadlovém prostoru.

Potvrdit to může řidič z Ostravy-Poruby, který v těchto dnech v centru města zaparkoval auto. V zamčeném kufru nechal zubařské přístroje, notebook a další věci, vše v hodnotě přesahující čtvrt milionu korun. Chvilka stačila zlodějům k tomu, aby vše vzali a utekli.

Podobně dopadla i žena, jejíž vozidlo v Ostravě-Hrabové vykradli nezjištění muži. V pravé poledne vnikli do vozidla Mercedes, ve kterém našli kabelku s penězi, šperky, parfémy a platebními kartami. Vzali také sportovní tašku s hotovostí, mobilním telefonem a dalšími věcmi, vše za 330 tisíc korun. Vzápětí nasedli do opodál stojícího auta. V té chvíli ke svému automobilu přibíhala osádka mercedesu – muž a žena, která již ale stačila pouze chytit za kliku odjíždějícího auta. Přitom spadla na zem a poranila si koleno.

Parkoviště

Zloději také často číhají na parkovištích u nákupních center. Ve chvíli, kdy zákazníci nakládají zboží do aut, ukradnou jim odložené tašky. Pachatelé často projevují až neuvěřitelnou dávku drzosti. O jejich otrlosti se přesvědčila dvaatřicetiletá žena u obchodního domu v Ostravě-Zábřehu. V zaparkovaném vozidle seděl její devítiletý syn, kterému dala na hlídání kabelku s doklady a osobními věcmi. Neznámý násilník však v mžiku otevřel dveře auta a kabelku překvapenému chlapci vzal. Poté odjel neznámým vozidlem.

K tématu

Odměna za všímavost
Při objasňování zločinů se policisté často neobejdou bez pomoci všímavých lidí. Potvrzuje to i případ devětadvacetileté ženy z Ostravy, která ve středu z rukou ředitele ostravské policie Tomáše Landsfelda převzala kytice a ocenění za svůj odvážný čin. Před několika dny si všimla dvou mužů, kteří se v Ostravě-Zábřehu vloupali do zaparkovaného vozidla. Z místa činu se jim podařilo ujet v autě značky Škoda Fabia. Stejnou osádku zahlédla o tři hodiny později v jiné části Zábřehu. Tentokrát se rozhodla auto pronásledovat. Jela v jeho závěsu a zároveň přivolala policisty. Ti nakonec oba pachatele zadrželi. Při vyšetřování vyšlo najevo, že výtečníci (21, 27 let) za poslední dva měsíce vykradli nejméně dvanáct vozidel a způsobili škodu za 161 tisíc korun. Jde o narkomany, kteří peníze potřebovali na drogy.

Počet vloupání do zaparkovaných aut v Ostravě v letech 1995 až 2007

1995 3742
1996 4495
1997 5213
1998 5755
1999 5190
2000 3670
2001 3619
2002 3707
2003 3017
2004 2224
2005 1702
2006 2789
2007 3433

Zdroj: Policie ČR