Část kokainu našli ochránci zákona při domovních prohlídkách, další pak objevili v mrtvé schránce poblíž rybníka v Ostravě-Bartovicích. Dealeři drogu po naředění distribuovali na Stodolní ulici v centru Ostravy, v Karviné, Olomouci a také v Praze. Kokain převáželi i do Polska, kde jej prodávali. Zatčení, u kterého asistovala zásahová jednotka, proběhlo před jedním z barů na Kroupově ulici. V rukou policie skončili šestadvacetiletý Čech a o devět let starší Albánec žijící u nás.

Detektivové provedli domovní prohlídky v bytě Albánce a také ve dvou ostravských klubech, a to na ulici Kroupově a Hilbertově. Podle Břetislava Brejchy z Národní protidrogové centrály bylo v jednom ze zábavních podniků – konkrétně v Red-House v Ostravě-Muglinově, nalezeno jeden a čtvrt kilogramu kokainu. Dalších téměř 600 gramů dealeři ukryli v mrtvé schránce u bartovického rybníka.

„Obsah účinné látky činí dle expertízy provedené v Kriminalistickém ústavu v Praze 70 procent,“ uvedl Brejcha. Ochránci zákona našli také 13,5 kilogramu Lidokainu – látky používané k ředění kokainu, misky na ředění kokainu, digitální váhu určenou k vážení kokainu, plastikové sáčky k distribuci kokainu a také 21,6 tisíc eur. Muži jsou obviněni činu z trestného činu nedovolené výroba a držení omamných a psychotropních látek a jedů. „V případě prokázání trestné činnosti jim hrozí odnětí svobody v rozmezí dva roky až deset let,“ uvedl Brejcha.

(per)

 

K tématu

Cena kokainové dávky se pohybuje mezi 1500 a 2500 korunami, což je výrazně méně než v minulých letech. Kokain byl označován za drogu bohatých. Do Evropy se dováží z Jižní Ameriky. Kokain je stejně jako pervitin označován jako stimulační droga. Zahání únavu a zvyšuje aktivitu. Většinou se šňupe. Oblíbenost této drogy v Česku roste.