Zdeněk Czyž čelil obvinění, že zavinil smrt svého čtyřiapadesátiletého souseda, který se do Czyžova bytu na Jablunkovské ulici v Třinci snažil vejít oknem. Když ho Czyž zavíral, přiskřípl podle státního zástupce muži konečky prstů, což prý nakonec vedlo k pádu Tadeáše L. na parkoviště před výškovým domem. Utrpěl devastující zranění, kterým na místě podlehl.

Můj dům, můj hrad

Při pitvě mu v krvi naměřili 2,11 promile alkoholu. Události z loňského července předcházel konflikt mezi oběma muži. Tadeáš L. ve svém bytě fyzicky napadl jejich společnou milenku. Poté, co se ženě podařilo utéct k Czyžovi, se soused odhodlal k riskantní cestě přes římsu a parapet.

Podle rozhodnutí soudu není stoprocentně jisté, že Czyž při zavření okna muži prsty přiskřípl. Navíc Tadeáše L. zřejmě ani neviděl a nejednal úmyslně. „I kdyby věděl, že se něco takového stane, měl právo to okno zavřít a chránit se před útočníkem, který k němu přicházel neobvyklým způsobem. Platí: Můj dům, můj hrad,“ řekl předseda senátu Vladimír Kuchař.

Státní zástupce se odvolal

Šedesátiletý Czyž chodí o berlích a má značné zdravotní problémy. Ze souseda, který se chlubil tím, že se věnoval bojovým uměním, mohl mít strach. Czyž po celou dobu tvrdil, že Tadeáše L. v okně neviděl. „Velice lituji toho, co se stalo. Ovšem ani v nejmenším jsem mu nechtěl ublížit,“ uvedl.

Myslí si, že své známé zachránil život, protože Tadeáš L. byl údajně velmi žárlivý a agresivní. Státní zástupce se proti rozsudku ihned odvolal. Pro Czyže navrhoval přísnou podmínku, případně přiměřený trest vězení. „Obžalovaný ve své výpovědi celou situaci zlehčoval. Nevědomost dokládal i tím, že poté, co zavřel okno, se měl ještě se svědkyní v klidu pomilovat,“ řekl žalobce.