Bezprostředně po události vyjely okamžitě do průmyslové zóny v Třinci dva týmy záchranářů. „Slovák pracoval na střeše objektu, když se zřejmě následkem prudkého poryvu větru zřítil z přibližně osmimetrové výšky dovnitř haly rovnou na betonový podklad. Podle svědků krátce po úrazu ještě dýchal. Po příjezdu záchranáři ihned zahájili resuscitaci pomocí zdravotnické přístrojové techniky a léků,“ popisoval tiskový mluvčí záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl

K pokusům o záchranu pacienta se následně připojila také posádka vrtulníku letecké záchranné služby. „Nakonec ovšem museli lékaři po čtyřicetiminutovém snažení o obnovu srdeční činnosti bohužel konstatovat smrt. Muž pří pádu totiž utrpěl rozsáhlá vnitřní poranění,“ vysvětlil mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Okolnosti neštěstí již začali šetřit i frýdecko-místečtí policisté, kteří na místo dojeli hodinu po tragédii. „Během dosavadního šetření jsme zjistili, že cizinec na střeše společně s dalšími montéry zabudovával střešní okna. Údajně ale v jednu chvíli zavál tak silný vítr, že pracovníka odhodil na světlík, přes který spadl na podlahu haly. Nařízená soudní pitva mimo jiné zjistí, zda dělník nebyl pod vlivem alkoholu. Policisté budou dále zjišťovat nejen, jestli byly dodrženy všechny bezpečnostní předpisy, ale zda na smrti muže nemá podíl ještě někdo jiný,“ uzavřel tiskový mluvčí Okresního ředitelství Policie ČR ve Frýdku-Místku Ivan Žurovec.

Případy nešťastných pádů v regionu

- Tragicky skončilo loni v říjnu pouštění draka pro muže z Rychaltic u Hukvald. Když se ho snažil sundat ze střechy, kde uvízl, zřítil se z několika metrů na zem. Po převozu do ostravské nemocnice zemřel. Dvaapadesátiletý muž pouštěl se svým vnukem draka. Ten se však zachytil na střeše sousedova domku. Dědeček se proto rozhodl, že pro něj vyleze, jenže se vzápětí zřítil z výšky přibližně osmi metrů. „Při pádu na betonový podklad utrpěl závažná a mnohočetná poranění hlavy, hrudníku a končetin. Měl zástavu dechu i srdeční činnosti,“ líčil mluvčí Záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl.

- Tragédie, která si vyžádala život třináctileté dívky, se odehrála v dubnu 2005 ve Frýdku-Místku. Za nejasných okolností spadla zbalkonu a dopadla na travnatou plochu před panelový dům. Jako první to zaregistrovala obyvatelka domu, která přivolala záchranku a policii. „Děvče už v bezvědomí zdravotníci převezli sanitkou do nemocnice. Tam zraněním zhruba po hodině podlehla. Někteří údajně viděli, jak sama přelézá zábradlí,“ nastínila pozadí tragické smrti krajská policejní Dagmar Bednarčíková.

- Zdeněk Czyž Třince čelil obvinění, že zavinil smrt svého čtyřiapadesátiletého souseda, který se do Czyžova bytu v Jablunkovské ulici v Třinci snažil vejít oknem. Když ho Czyž zavíral, měl přivřít muži konečky prstů, což prý nakonec vedlo k pádu Tadeáše L. na parkoviště před výškovým domem. Utrpěl devastující zranění hlavy a trupu, kterým na místě podlehl. Při pitvě mu v krvi naměřili 2,11 promile alkoholu. Události z července 2006 předcházel konflikt mezi oběma muži. Tadeáš L. ve svém bytě fyzicky napadl jejich společnou milenku, která právě slavila narozeniny. Poté, co se ženě podařilo utéct k Czyžovi, se soused odhodlal k riskantní cestě přes římsu a parapet. Podle rozhodnutí soudu však není stoprocentně jisté, že Czyž při zavření okna muži prsty přiskřípl. Navíc Tadeáše L. zřejmě ani neviděl a nejednal úmyslně. (sru, lew)