Autorizovaným prodejcům se to však nezdá. Figurína oděná do líbivých svršků známých módních značek vábí přes výklad potenciální zákazníky. Aby ne, koupit pánské triko značky Pepe Jeans za 380 korun, po slevě dokonce ještě o třicet procent levněji, považují mnozí za zázrak. Jenže pozor. Nízká cena je vykoupena horší kvalitou nabízeného oblečení. Jde totiž pravděpodobně o zdařilé padělky šité takzvaně horkou jehlou.

Na prodej zboží zmiňované značky Pepe Jeans má totiž v Ostravě výhradní právo jediný prodejce. S Mladou módou ale nemá nic společného. Deník podezřelé triko zakoupil a nechal ho ve značkové prodejně posoudit. „Na první pohled je triko velmi podobné našemu zboží. Zaráží mě však po bližší prohlídce kvalita šití a materiálu. V detailech se liší také potisk a informace na štítku. Zboží Pepe Jeans se navíc nesmí prodávat bez originální visačky, jako tomu bylo v tomto případě,“ zhodnotila prodavačka z obchodu Jeans Machine nacházejícího se naproti nákupnímu centru Laso.

Manažerka této opravdu značkové prodejny Andrea Andodi se na „konkurenta“ zlobí. „Pokud prodává padělky, kazí nám dobré jméno. A dopouští se trestného činu. Zjistíme okolnosti a popřípadě podáme trestní oznámení,“ uvedla Andodi s tím, že cena nejlevnějšího pánského trička Pepe Jeans se pohybuje okolo devíti set korun. Co na tyto výtky říká Tomáš Frach, majitel butiku, ve kterém Deník sporné zboží zakoupil?

„Jde o originály,“ bránil se a dále vysvětloval: „Značkové zboží v mém obchodě je levnější, neboť to jsou loňské modely či přebytky daných firem.“ To, že k prodeji značky Pepe Jeans nemá licenci, která je podle autorizovaného distributora nutná, pak Frach také neviděl jako problém. „Povinnost mít licenci je dávno zrušena,“ konstatoval. Přesto ale bylo inkriminované triko následně z výkladní skříně prodejny Mladá móda staženo.

 

ČOI: Padělků vkamenných obchodech přibývá

Podle Danuše Kotalové, ředitelky oblastního inspektorátu České obchodní inspekce (ČOI) vOstravě, není nic ojedinělého, že kamenné obchody vkraji nabízejí padělané zboží. Pokud zákazník na podezřelé výrobky narazí, měl by podle jejích slov ČOI upozornit.

„Vposlední době opravdu narážíme ve větší míře na padělky ivkamenných obchodech. Dokonce tam máme více zjištění než na tržnicích,“ vyjádřila se pro Deník Kotalová a pokračovala: „Když při kontrolách narazíme na falzifikáty, zboží zabavíme a prodejci udělíme pokutu podle množství prodávaných padělků. Zadržené věci je pak možné podle stavu poslat na humanitární účely, jinak jsou zlikvidovány.“