Opakované agresivní jednání, které trvalo přibližně rok, vystupňoval vůči své manželce a dětem v neděli 25. listopadu. „V opilosti nejprve zbil a škrtil svou ženu v kuchyni. Když se jejich patnáctiletá dcera snažila matce pomoci, otec ji odvedl do dětského pokoje, kde ji několikrát udeřil pěstí do hlavy, tahal za vlasy a tloukl hlavou o zeď. Všemu přihlížel dvanáctiletý bratr,“ popisoval frýdecko-místecký policejní mluvčí Ivan Žurovec.

Napadeným se podařilo nakonec z bytu utéct k sousedům. Policisté muže ihned na místě zadrželi a odvezli jej na protialkoholní záchytnou stanici.

V dechu mu naměřili 1,86 promile alkoholu. „Násilník je podezřelý z trestného činu týrání osoby žijící ve společně obývaném domě nebo bytě s trestní sazbou od šesti měsíců až na tři roky. Opakovaně pak budou policisté byt kontrolovat, zda se vykázaný muž do bytu nevrátil,“ dodal Ivan Žurovec.

Domácí násilí patří v ČR mezi trestné činy od června 2004. Od letošního ledna smí policie vykázat lidi, kteří ubližují svým blízkým, na deset dní z domova. Chrání tak oběti před dalšími případnými útoky. Do 48 hodin po vykázání jim musí pracovníci krajských intervenčních center nabídnout právní, psychologickou či jinou pomoc. V Moravskoslezském kraji policisté už řešili několik desítek takových případů.

Například pětatřicetiletý muž údajně devět let týral v Kopřivnici na Novojičínsku devětadvacetiletou družku. Násilí bylo podle kriminalistů součástí života páru už od roku 1998. Ženu muž opakovaně bil, šlapal jí po hrudníku a vyhrožoval jí zabitím. V minulosti žena nikdy se zraněním, které ji agresivní partner způsobil, nevyhledala lékařské ošetření.

Ani vykázání z bytu ale pro oběti nemusí znamenat bezpečí. Koncem dubna devětadvacetiletý muž v Želešicích na Brněnsku zavraždil o deset let starší družku a pak se pokusil prchnout za hranice. Útok se odehrál poté, co byl pro podezření z domácího násilí vykázán ze společné domácnosti.