Odhalování drogových doupat není jen výsledkem dlouhodobých a pečlivě připravovaných razií. Někdy policistům pomůže i náhoda, což potvrzuje i zatím poslední případ, který zaznamenali ostravští policisté. Vše začalo minulý týden na první pohled rutinním výjezdem kvůli rodinné hádce v jednom z domů na ulic Dr. Malého v Moravské Ostravě. Své názory si zde hlučně vyměňovali jedenatřicetiletý muž a jeho o dva roky mladší družka.

Podezřelé věci

„Při zákroku v domě si policejní hlídka všimla podezřelých skleněných nádob,“ popsal situaci mluvčí severomoravské policie Milan Klézl s tím, že podobnou laboratorní techniku používají i výrobci drog. „Na dotaz, čí tyto věci jsou a k čemu slouží, žena uvedla, že jsou jejího druha a že je používá k výrobě drog,“ řekl Klézl.

Policisté výtečníka zadrželi a na místo povolali experta ze speciálního týmu Toxi. Následné vyšetřování ukázalo, že muž v domě skutečně vařil pervitin a to nejméně od července letošního roku. Drogu vyráběl z medikamentu Modafen. Ochránci zákona nyní zjišťují, zda drogu vyráběl pouze pro sebe, nebo ji také prodával ostravským narkomanům. Muž je obviněn z trestného činu nedovolené výroba a držení omamných a psychotropních látek a jedů.

Pokud jej soud uzná vinným, mohl by ve vězení strávit až pět let.

Štěstí? Ano, ale…

„Většina úspěšných drogových akcí je výsledkem dlouhodobé mravenčí policejní práce zejména týmu Toxi. Nicméně, i náhoda patří k naší profesi a někdy se bez ní neobejdeme,“ uvedl Klézl, podle kterého se několik varen podařilo v letošním roce odhalit i při běžných silničních kontrolách.

Motoristé své pervitinové nádobíčko převáželi v kufrech vozidel, aby ztížili své odhalení. V lesích a na jiných odlehlých místech dokáží v poměrně krátké době uvařit pervitin, a poté se přesunou na další místo. Nejvíce zranitelní jsou ve chvíli, kdy mají varnu v automobilu. K dopadení pak stačí i náhodná policejní kontrola. To se potvrdilo mimo jiné letos v červnu při dopravní razii v městské části Ostrava-Jih.

Policisté zastavili vozidlo, ve kterém našli kompletní varnu a pervitin. Další výrobce drog skončil svou pouť na ulici Poděbradově v centru Ostravy. Hlídka jeho auto stopla krátce po půlnoci. Špatně gestikuloval a měl nejistou chůzi. Zkouška na drogy prokázala, že je pod vlivem pervitinu.

V autě pak policisté našli laboratorní sklo a další vybavení. Později vyšlo najevo, že dotyčný od poloviny roku na různých místech v lesících v Ostravě-Radvanicích a Kunčicích vyráběl pervitin.