„Nerespektují výstražná světelná zařízení, přejíždějí a přecházejí přes přejezd těsně před přijíždějící vlaky. Nedodržují také nejvyšší povolené rychlosti. S těmito přestupky se setkáváme běžně,“ uvedl mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar s tím, že nejhorší jsou motoristé z Moravskoslezského kraje. Potvrdilo se to během poslední podobné akce, která se uskutečnila v roce 2005. „Drážní inspekce tehdy vytipovala 88 přejezdů, kde nejčastěji docházelo k nehodám. Policie na základě těchto podkladů a vlastních analýz vybrala přejezdy, kde monitorovala chování řidičů. Zjistila celkem 342 přestupků, což představovalo pochybení přibližně každého desátého řidiče. Z největší míry se jednalo o překročení nejvyšší povolené rychlosti, například jeden z řidičů jel přes přejezd rychlostí sto šest kilometrů v hodině. Policisté však zaznamenali také přejíždění přejezdů v době, kdy je to zakázáno,“ dodal Neusar.
Podle mluvčího drážní inspekce motoristy nepřivedl k rozumu ani bodový systém, který platí od července loňského roku a umožňuje ukládání vysokých pokut. „Je zapotřebí razantnějších výchovných kroků. „Během jara se proto na železničních přejezdech uskuteční společná bezpečnostní akce Policie České republiky a Drážní inspekce,“ řekl Neusar.
Razie se chystá i v našem kraji, kde policisté společně s pracovníky Drážní inspekce v nejbližších dnech vytipují nejrizikovější přejezdy.
„Zaměříme se nejen na řidiče a chodce, ale také na cyklisty, kteří se na železničních přejezdech často chovají velmi nezodpovědně,“ dodal mluv〜čí severomoravské policie Milan Klézl.
V minulém roce došlo na přejezdech České republiky k 290 nehodám, při kterých zahynulo 42 lidí a dalších 149 osob bylo zraněno.
Policisté a drážní inspekce v minulém roce vyšetřovali i několik kuriózních případů, které mají na svědomí piráti silnic. Někteří z nich se k železničnímu přejezdu blížili takovou rychlostí, že nestačili zabrzdit a narazili do boku projíždějícího vlaku. Takových nehod bylo vloni dvacet.
