Podobně zaměřených útoků proti vlakovým soupravám už policie ve Frýdku-Místku vyšetřovala během posledních let několik.

O poslední vykolejení osobního vlaku se v sobotu kolem osmnácté hodiny pokusil jakýsi „terorista“, který nastražil nebezpečnou past na vlakové trati mezi železničními stanicemi Frýdek-Místek a Lískovec. „Na pravý kolejový pás položil za sebe dvacet kamenů velikosti dlažební kostky. Vlaková souprava, která přes tuto překážku přejela, naštěstí nevykolejila,“ upřesnila krajská policejní mluvčí Dagmar Bednarčíková.

Podle policistů jel strojvedoucí sedmdesátikilo­metrovou rychlostí, takže už nestačil před překážkou zastavit. „Neznámý pachatel tu kromě kamenů ještě nalíčil asi desetikilogramovou plechovku. Proto opravdu jen shodou šťastných okolností vlak nakonec nevykolejil. Proto nebyl nikdo z cestujících zraněn. Policisté uvítají jakoukoli informaci, která by mohla vést k dopadení tohoto nebezpečného pachatele,“ vyzýval frýdecko–místecký policejní mluvčí Ivan Žurovec s tím, že pokud útočníka dopadnou, obviní jej z trestného činu obecné ohrožení.

Dozorčí provozu železniční stanice Frýdek-Místek Milada Linhartová Deníku uvedla, že takovýmto událostem zabránit dopředu se stoprocentní jistotou nejde. „Pochůzkáři sice koleje pravidelně kontrolují, jestli náhodou nejsou nějak poškozené, jenže pod neustálým dohledem je mít stejně nemohou. Z tohoto pohledu se spíše domnívám, že zaspala policie, která má v problémových lokalitách hlídkovat. Naše vina to nebyla,“ zamyslela se Milada Linhartová.

S podobnými útoky na vlaky se regionální kriminalisté setkávají poměrně často. Například loni v listopadu frýdecko-místecký soud potrestal šestiměsíčním vězením recidivistu Karla Horčičáka, který 9. dubna 2007 poblíž železniční stanice ve Frýdlantu nad Ostravicí hodil betonový úlomek do projíždějícího vlaku plného cestujících. Předmět, který proletěl oknem vagonu, jednoho pasažéra zranil na ruce. Soudce jednadvacetiletého Horčičáka potrestal za výtržnictví, zprostil ho ale obžaloby z pokusu o ublížení na zdraví. Kámen, který měl podle svědků rozměry desetkrát deset centimetrů, se totiž v průběhu vyšetřování ztratil, a nebylo tak možné vypracovat znalecký posudek. Policistům se navíc zraněného pasažéra nepodařilo najít. Horčičák měl v době útoku v sobě přes dvě promile alkoholu. - více ZDE

Ještě větší atak proti Českým drahám policie zaznamenala v únoru 2004, kdy jeden maniak oznámil, že někde v budově vlakového nádraží na Nádražní ulici ve Frýdku uložil bombu, kterou odpálí na dálku. Ozbrojení policisté urychleně evakuovali všechny cestující do bezpečné vzdálenosti, načež celý objekt na dvě hodiny uzavřeli. Po stejnou dobu byla přerušena i vlaková doprava. Policie ovšem ani se speciálně vycvičeným psem žádnou nálož nenašla.