„Policisté zloděje, kteří se sem vloupali, zadrželi jen pár metrů odtud. Jednalo se o dva muže, kterým bylo pětadvacet a dvaatřicet let. Během vyšetřování se přiznali, že přelezli oplocení bazaru, načež omámili zatím nezjištěnou látkou dva hlídací psy,“ potvrdil dnes frýdecko-místecký policejní mluvčí Ivan Žurovec.

V objektu gauneři ovšem spustili alarm. Policisté je bezprostředně po dopadení museli převézt na záchytku, protože byli značně opilí. Další ráno si pak oba pachatelé, kteří již byli v minulosti soudně trestáni, vyslechli od frýdecko-místeckých kriminalistů obvinění z trestného činu krádeže, za který jim hrozí až dva roky vězení. „V případě, že by psi v důsledku otravy uhynuli, rozšířilo by se jejich trestní stíhání i o trestný čin týráni zvířat,“ nastínil Ivan Žurovec.

Psovi hodili párek

Podobný případ se v Třinci odehrál také 27. června 2005, kdy se zloději vypravili do lyžbické restaurace Zobawa. Se zvířetem, který ji hlídal, ovšem zacházeli mnohem ohleduplněji. „Věděli, že u vstupu jsou čidla, a proto šli zadem. Mám tam obrovského kavkazského pasteveckého psa. Je to zabiják, ale oni mu hodili párek, skočili ze stříšky a zavřeli ho do kotce. Pak rozbili okénko, vnikli dovnitř a vypáčili automat,“ divil se tehdy majitel podniku Milan Puczok. Před soudem později stanuli Jan Brzezina a Ladislav Jakubík - žalobce jim nakonec prokázal 22 vloupání do restaurací, prodejen a barů na celém území Třinecka s celkovou škodou 900 tisíc korun. Mladíci vše zvládli během necelých šesti měsíců. Podobná série vloupání přitom nebyla v tomto století v regionu zaznamenána. V říjnu 2006 soud Brzezinu (27 let) poslal na tři roky do věznice s dozorem, jeho dvaadvacetiletý komplic má za mřížemi strávit tři a půl roku.