Všichni zatčení policisté jsou zároveň podezřelí i ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Před soudem jim hrozí až pět let vězení. Pracovníci inspekce se případem začali zabývat i na základě podnětů ze strany občanů, kteří se s nezákonným postupem policistů setkali. Policisté z Vratimova si většinou o úplatek sami řekli.

Strážníka šenovské městské policie brali jako člena hlídky. „Disponoval totiž ručním radarem, a mohli tak udělovat pokuty i za rychlost,“ řekl žalobce ostravského krajského zastupitelství Alois Dlouhý, který se trestnou činností policistů zabývá. „Prověřování zatím nasvědčuje tomu, že se různou formou podíleli na nejméně 19 případech trestné činnosti. V době od srpna do září 2007 inkasovali od řidičů částky v řádu tisíců korun,“ řekla včera mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková s tím, že se jedná o vrchní asistenty a inspektory obvodního oddělení PČR Vratimov a jednoho strážníka Městské policie v Šenově.

„Okresní ředitel policie ve Frýdku-Místku činí příslušná personální opatření vůči podezřelým policistům. Zmíněná personální opatření sníží počet policistů obvodního oddělení ve Vratimově na polovinu,“ dodala Jana Malíková. Inspekce případ vyšetřovala pod krycím názvem Kostel. Deset z podezřelých bylo zadrženo během nedělního odpoledne a večera. Všichni skončili v celách předběžného zadržení.

„Rozdělili jsme je, aby se nemohli domlouvat,“ řekl Dlouhý. „Chápu, že pro veřejnost je to nepříjemné sdělení, ale na druhé straně dobrá zpráva, že jsme postoupili v boji proti těmto nešvarům v policii a očišťujeme ji od těch, kdo kazí její dobré jméno,“ řekl k případu ministr vnitra Ivan Langer.