Podle policistů napadali útočníci ženy v pozdních večerních a nočních hodinách. „Vytrhávali jim hlavně kabelky. Pokud se napadené bránily, použili útočníci násilí. Shodili ženy na zem, kopali do nich, dokonce je vlekli i po schodech. Jejich brutalita byla značná, hrozilo, že při pokračováních útoků by mohli ženy vážně zranit, případně ohrozit i jejich život,“ uvedl Radovan Vojta, zástupce ředitele pro trestní řízení z městského ředitelství Policie ČR v Ostravě. Podle něj při loupežích násilím vzali ženám peníze a cennosti a další předměty v hodnotě dvaasedmdesát tisíc korun.

Scénář útoků byl podobný. Mladíci si počíhali na oběti v úkrytu na méně osvětleném místě a ženu napadli. „Nejprve se snažili kabelku vytrhnout a utéct. Pokud se žena bránila, neváhali použít násilí. Do napadených kopali, vláčeli je po zemi. V jednom případě, kdy se napadená statečně bránila, jeden z mladíků radil druhému, ať ji kope do hlavy,“ popsal jeden z případů kriminalista Tomáš Návrat z Policie ČR v Ostravě.

Podle něj byla agresivita pachatelů o to překvapivější, že byli oba spíše menšího vzrůstu. Jako oběti svých loupeží si nevybírali výhradně starší ženy. Napadené byly ve věku mezi sedmačtyřiceti až šestasedmdesáti let.

Policisté nevylučují, že by mladí útočníci měli na svědomí i další loupežná přepadení. „Když se objevily první útoky, začali jsme se případům věnovat s velkou pozorností. K dopadení pachatelů přispělo i pátrání po kradených věcech. Při předvedení obou mladíků jsme nemuseli použít donucovací prostředky,“ dodal Návrat.

Všech dvanáct útoků se odehrálo v době mezi 22. lednem a 19. únorem letošního roku. Třetího února oloupili dokonce tři ženy. Nejprve zaútočili pozdě odpoledne v Martinově, pak vpodvečer ve Svinově a nakonec napadli třetí oběť v Hrabůvce.

Dvojici útočníků policisté zadrželi počátkem března. Staršímu z dvojice pachatelů, který je ve vazbě, hrozí za loupeže až pětileté vězení. Mladší vzhledem ke své nezletilosti stíhán být nemůže. Oba útočníci obývali jeden z ostravských hotelových domů, pocházejí z neúplných rodin.
Ostravským policistům se dlouhodobě daří objasnit zhruba polovinu trestných činů loupeží. Z jejich statistik také vyplývá, že zhruba padesát procent loupežných útoků mají na svědomí mladiství a nezletilí.