Roční podmínku a čtyřletý zákaz činnosti v oblasti elektronických komunikací vyměřil dnes frýdecko-místecký soud Radimu Kaletovi. Muž lidem sliboval připojení k internetu, službu ale nikdy nerealizoval a vybrané zálohy si ponechal. Podle rozsudku během deseti měsíců podvedl šedesát lidí a způsobil škodu více než 193 tisíc korun.

Firma měla vše. Důvěryhodný název, webovky i razítka

Osmadvacetiletý Kaleta si k podnikání vymyslel firmu 24connected. Aby vypadala důvěryhodně, vytvořil její webové stránky. Obstaral si rovněž razítka fiktivní společnosti. Mladík se při jednání s klienty představoval pod cizími jmény Aleš Grochal, Jaroslav Plachý a Luděk Marný.

První podvod uskutečnil v květnu 2005, poté pokračoval v Šenově, Ostravici, Frýdku-Místku, Dobré, Vyšních Lhotách, Bystřici, Nýdku, Třinci, Bruzovicích a Soběšovicích. Kaleta podle soudu podvedl i klienty z Ostravy, Českého Těšína, Opavska, Karvinska, Vsetínska a Břeclavska. Muž od lidí vybíral instalační poplatky ve výši dva až čtyři tisíce korun.

Poškozených mohlo být přes šedesát

„Pokud zákazníci službu urgovali, vymlouval se, nechal se zapírat, sliboval také vrácení peněz, ale nevrátil nic,“ uvedla soudkyně Jarmila Urbančíková. Podle ní Kaleta připojení k internetu nabízel i v obcích, kde je služba nerealizovatelná. Týká se to například Nýdku.

Podle státního zástupce bylo poškozených dokonce 68. V osmi případech byl ale mladík zproštěn viny, protože s klienty hovořil pouze telefonicky. „Připravil si pro ně smlouvy, ale k jejich podepsání ani k vybrání peněz nedošlo. Žádné další kroky už nepodnikal, nejedná se tedy o trestný čin,“ řekla soudkyně Urbančíková.

Podvodník s internetem se vyučil zahradníkem

Podmíněný trest vysvětlila tím, že muž dosud nebyl trestán, vinu částečně přiznal a projevil lítost. Rozsudek zatím není pravomocný. Kaleta se k němu vůbec nevyjádřil. Pokud podá odvolání, případem se opět bude zabývat Krajský soud v Ostravě.

Mladík je vyučený zahradník a je evidován na úřadu práce. Za nedovolené podnikání si vysloužil pětitisícovou pokutu od živnostenského úřadu, navíc zákon porušil tím, že nic neoznámil Českému telekomunikačnímu úřadu.