Několik bývalých strážníků frýdecko-místecké městské policie vloni dostalo výpověď ze zaměstnání prý proto, že byli členy odborové organizace. Město ovšem tvrdí, že špatně plnili své pracovní povinnosti a byli nadbyteční. Případem se nyní zabývá Okresní soud ve Frýdku-Místku. Tři ze čtyř propuštěných strážníků usilují o to, aby soud prohlásil jejich výpovědi za neplatné, přičemž jeden z nich už se svou žalobou uspěl. „Okresní soud minulý týden rozhodl ve prospěch Zbyňka Baláže, který byl místopředsedou odborové organizace Městské policie ve Frýdku- Místku. Rozsudek ale prozatím není pravomocný,“ konstatoval předseda Regionálního odborového svazu Rosa Jaroslav Odehnal, který soudní jednání sleduje.

Včera proběhlo hlavní líčení s dalšími dvěma propuštěnými odboráři, kterými jsou Ivo Vlček a předseda odborové organizace Radim Krus. „Dopustili se jen toho, že předložili kolektivní smlouvu. Zaměstnavatel tvrdí, že je propustil pro nadbytečnost, ale na jejich místo hned přijal jiné lidi. Přitom podle zákoníku práce jsou odborářští funkcionáři proti výpovědi chráněni. Je to exces, jaký za celou svou praxi nepamatuji a ještě nikdy jsem se nesetkal s takovou arogancí, jako v tomto případě ve Frýdku-Místku,“ konstatoval Jaroslav Odehnal.

„Zákoník práce poskytuje odborovým funkcionářům zvýšenou ochranu, je to tradice, která přešla i do nového zákoníku práce. Pokud chce zaměstnavatel odboráře propustit, musí si předem vyžádat souhlas odborové organizace. Město o tento souhlas požádalo, ale žádost byla odmítnuta. Město ale přesto výpovědi udělilo,“ vysvětlila právní zástupkyně všech tří propuštěných odborářů Miroslava Hořínková. „Nešlo o pracovní pochybení, ale o osobní konflikty s ředitelem městské policie. Vedení se na nás jednoduše mstilo,“ míní propuštěný odborář Radim Krus.