Sedmatřicetiletého invalidního důchodce Bohuslava Staroně potrestal okresní soud v pátek. V Ropici opilý havaroval s motocyklem, na kterém vezl svého 47letého známého. Ten utrpěl rozsáhlé poranění hlavy s trvalými následky.

Soud Staroňovi za ublížení na zdraví vyměřil trest 11 měsíců vězení s podmíněným odkladem na dva roky, na 24 měsíců muži zakázal i řídit. Staroň čelil i obžalobě z neposkytnutí pomoci, podle soudu se však neprokázalo, že by takový trestný čin spáchal. Od nehody sice odešel ještě před příjezdem sanitky, avšak svědek, který v pátek vypovídal, uvedl, že motorkář zůstal na místě do doby, než byla jeho zraněnému kamarádovi poskytnuta první pomoc. „Svědci ho opřeli o zábradlí. Ptal jsem se ho: Co ti je? On se na mě díval, ale nekomunikoval,“ řekl už dříve Staroň.

Na příjezd sanitky nepočkal, protože lidé okolo začali mluvit o policistech. „Všechno mě bolelo, měl jsme nějaký vnitřní strach z policie. Nikdy jsem nic podobného nezažil. Zpanikařil jsem a odešel do pole. Přijela sanitka, díval jsem se, jak ho nakládají. Pak jsem šel pomalu domů. Dost často jsem odpočíval, v polovině cesty jsem usnul. Probudila mě zima, dorazil jsem tam až před čtvrtou ráno. Šel jsem si na chvíli lehnout,“ uvedl Staroň.

V době nehody měl podle lékařů 0,19 až 0,63 promile alkoholu.

Tvrdí, že k jízdě do ropické restaurace Centrum, v níž vypil šest piv, jej přemluvil jeho kamarád. Dvojice se pak vydala do restaurace U Sojky, do Třince už ale muži nedojeli. Na silnici první třídy Staroň nezvládl svůj stroj Buell XB, dostal smyk a havaroval. Státní zástupce, jenž za dva zločiny navrhoval úhrnný nepodmíněný trest, si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Poškozeného u soudu zastupoval jeho 23letý syn. „Otec nevnímá okolí, když promluví, není to nic souvislého. Občas nadává, je agresivní. Pořád leží, neví ani, kde je. Nikoho nepoznává,“ uvedl mladík.

Přečtěte si také: Opilý motorkář způsobil vážnou nehodu. Pak se polem vydal pěšky domů

Viník z Malenovic řídil s bezmála třemi promile

Frýdecko-místecký soud už ve čtvrtek potrestal také Reného Bartoše, který zavinil podobnou nehodu v Malenovicích. Pětatřicetiletý muž se v restauraci opil se svým známým, kterého pak vezl na svém motocyklu. Muži si původně chtěli v podniku jen nakoupit alkohol, ale nakonec se rozhodli, že v něm zůstanou.

Místem náhodou projížděli policisté – když je za sebou Bartoš uviděl, zpanikařil a ve vysoké rychlosti nezvládl levotočivou zatáčku. Motocykl projel drátěným pletivem a přejel dvě zahrady, na kterých poničil několik stromků.

Oba muži utrpěli mimo jiné zlomeniny dolních končetin, závažnější zranění přitom léčil Bartoš, jenž řídil s 2,7 promile alkoholu. Ještě k soudu přišel o berlích. Kromě těžké újmy na zdraví byl odsouzen i za ohrožení pod vlivem návykové látky. Soud mu vyměřil 18 měsíců s podmíněným odkladem na 40 měsíců. K tomu pětiletý zákaz řízení.

Jeho kamarád neměl na hlavě přilbu. „Bral na sebe dobrovolně riziko, věděl, že obžalovaný je pod vlivem alkoholu,“ řekl soudce s tím, že dosud netrestaný Bartoš se rovněž podílel na náhradě škody.

Státní zástupce, který navrhoval roční nepodmíněný trest, si ponechal lhůtu.