Událost se odehrála 2. dubna při pronásledování renaultu, který řídil šestadvacetiletý recidivista Petr Šugár. Poté, co na čerpací stanici v Kunčicích pod Ondřejníkem natankoval čtyřicet litrů benzinu a bez zaplacení ujel, začali vůz stíhat frýdlantští policisté.

Šugár se vydal po trase Frýdlant nad Ostravicí, Sviadnov, Žabeň, Paskov, Staříč, Fryčovice, Brušperk, Krmelín, Nová Bělá a Ostrava-Hrabůvka. Hlídka s praporčíkem Miroslavem Kociánem se ke svým kolegům připojila v Místku. Šugára se neúspěšně pokoušela zastavit v Paskově.

Podle obžalovaného policisty se renault řítil obcemi více než stokilometrovou rychlostí. "Hlídka z Frýdlantu, která jela hned za ním, se ho snažila předjet, ale snad dvacetkrát byla vytlačena ke krajnici a musela prudce brzdit. To se dělo přes celý Staříč," uvedl dnes u soudu Kocián.

Prchající řidič v protisměru málem srazil cyklistu

Dodal, že v jednom místě Šugár najel až na chodník, a ohrozil tak skupinku chodců s dětmi. "V kopci na Krmelín se nám začal vzdalovat. Je tam značný pohyb vozidel, jsou tam serpentiny, uvědomil jsem si, že by mohlo dojít k ohrožení života osob, které se tam pohybovaly," řekl. Pro střelbu se rozhodl poté, co Šugár svým vozem v protisměru málem srazil muže na kole. "Cyklista musel strhnout řídítka vpravo, periferně jsem vnímal, jak spadl do příkopy. Uvědomil jsem si, že musíme zasáhnout," uvedl.

Z prostřelené nádrže vířil benzin

Řidiči policejního transportéru řekl, aby se ujíždějícímu vozidlu co nejvíce přiblížil. Vyklonil se ze dveří a zhruba desetkrát vystřelil. Po varovných výstřelech, na které pronásledované auto nijak nereagovalo, se podle svých slov čtyřikrát snažil zasáhnout zadní pneumatiku. Jeden z nábojů přitom zasáhl Šugárovu spolujezdkyni. Další projektil prorazil nádrž renaultu, takže z ní začal unikat benzin. Policisté poté kvůli obavě z náhodného výbuchu vozu zpomalili. Prchající řidič byl zadržen až v Ostravě. - více ZDE

Kocián tvrdí, že kromě Šugára v autě nikoho jiného neviděl. "Postupoval jsem podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Opravdu jsem viděl jen ruku řidiče na volantu. Nikoho jiného. Později jsem uslyšel ve vysílačce, že je tam zraněná žena. To mě dost udivilo. Říkal jsem si, kde by se tam vzala," řekl sedmatřicetiletý policista. K tragédii by pravěpodobně nedošlo, kdyby frýdecko-místecké operační středisko Kociánovi sdělilo, že ve voze jedou dvě osoby. Důstojník, který s vozem komunikoval, o tom věděl od chvíle, kdy vůz ujel z čerpací stanice v Kunčicích pod Ondřejníkem.

Jsem si jistý, že střílím dobře

Kocián pracuje u policie patnáct let. "Jsem si jistý, že střílím dobře. Letos jsem byl na cvičných střelbách několikrát," prohlásil. Před osudnou událostí střílel z jedoucího automobilu pouze jednou, a to na stojící terč při nácviku střelby počátkem devadesátých let ve škole. "Za patnáct let jsem zastavoval několik vozidel a ten řidič vždycky zastavil. Nikdy jsem nemusel použít zbraň."

Žena utrpěla rozsáhlá zranění. Podle žalobce Aloise Dlouhého je pravděpodobné, že bude mít trvalé následky. "Dosud je neschopná chůze, pohybuje se jen na vozíku," řekl státní zástupce. Upozornil, že dopravní policista v přípravném řízení ani před ministerskou inspekcí nevypovídal. "To byl jeden z důvodů, proč bylo nutné podat obžalobu. Aby se celá věc ujasnila. Jeho verzi jsem dnes slyšel poprvé," poznamenal Alois Dlouhý. Policistu viní z ublížení na zdraví. V případě uznání viny hrozí Kociánovi až pět let vězení.

Petr Šugár ve čtvrtek u soudu odmítl vypovídat. V souvislosti s divokou honičkou jej před časem frýdecko-místecký soud poslal na tři roky za mříže. - více ZDE

Nesedí úhly, soudce nechal vypracovat expertízu

Soudce případ odročil na 14. února. Nechal vypracovat další balistickou expertízu, která má dát definitivní odpověď na otázku, zda Šugárovu spolujezdkyni skutečně zasáhl Kocián. Na prchající vůz totiž na konci Staříče stříleli z druhého vozidla i frýdlantští policisté. Znalec sice soudu řekl, že ženu zranil výstřel z Kociánovy zbraně, lékařka, která v případu vypovídala, ale některé závěry zpochybnila. Projektil podle ní vnikl do těla poškozené ve směru se shora dolů, Kocián přitom střílel spíše směrem nahoru.

Přečtěte si také: Další automobilová honička skončila postřelením řidiče