Zbyšek Kubinski zažádal o úvěr v březnu 2005 v Třinci, o měsíc později s ním spořitelna podepsala smlouvu.

Podle obžaloby přitom lhal o svém zaměstnavateli a výši příjmů, které doložil falešnými údaji na výplatních páscích. Protože peníze nesplácel, vyzvala banka k úhradě jeho syna, který ve smlouvě figuruje jako spoludlužník. Ten však kontaktoval policii. Tvrdí totiž, že závazek nikdy nepodepsal.

Kubinski vinu popírá. Potvrzení o tom, že pracoval u jedné slovenské společnosti, je podle něj pravdivé, přestože majitelé firmy to u soudu odmítli. Muži hrozil až osmiletý pobyt za mřížemi. Senát mu dvouletý trest podmíněně odložil na dobu čtyř let.

Kubinski má spořitelně uhradit škodu, která se kvůli úrokům a poplatkům z prodlení vyšplhala ke dvěma milionům korun. Podmínku navrhovala i státní zástupkyně, která se vzdala práva odvolání. Kubinski si ponechal lhůtu, během které se může odvolat ke krajskému soudu.

Dvouletou podmínku udělil frýdecko-místecký soud rovněž v loňském případu Vladimíry Podzimkové, která způsobila podobnou škodu - 1,6 milionu korun. O peníze však připravila své známé. Na rozdíl od muže z Jablunkova tak byla odsouzena za podvod. - více ZDE