Korejští manažeři si vozy převzali, zjistili ale, že jezdí v nepojištěných autech, za jejichž převoz navíc nebylo zaplaceno clo. Jejich zmocněnec pak podal trestní oznámení.

Dvaatřicetiletý Štefan už v prosinci trestnou činnost přiznal a byl propuštěn z vazby, ve které strávil čtyři měsíce. Dosud bezúhonnému muži nyní hrozí až osmileté vězení. Na otázku, jak svůj čin hodnotí, dnes novinářům řekl: „No, negativně.“

Poškození svému podřízenému naprosto důvěřovali. O předání finančních hotovostí tak neexistuje žádný záznam. „V září 2006 jsem chtěl z Koreje dovézt auto, které by používala moje rodina. Neumím česky a systém pojištění je tady jiný, proto jsem poprosil našeho zaměstnance Tomáše Štefana, jestli by mi s tím nepomohl. Nejdříve to odhadl na 13 tisíc korun, ale protože se mi to zdálo příliš, poprosil jsem ho, aby zjistil, zda neexistuje nějaké levnější pojištění. Nakonec jsme se dohodli na částce 9,5 tisíce korun. Dal jsem mu je v hotovosti, bohužel jsem si to nikde nezapsal, je to jen v mojí paměti,“ řekl dnes u soudu prostřednictvím překladatelky jeden z podvedených manažerů.

Dodal, že loni v červenci, kdy vyšlo najevo, že nejsou pojištěny vozy dalších manažerů, nechal vše prověřit. „Jeden z mých podřízených zavolal do pojišťovny a zjistilo se, že pojištěn nejsem.“

Zbylých třináct zástupců firmy k hlavnímu líčení nemusí. Obžaloba i Štefan totiž souhlasí s tím, aby jejich výpovědi z přípravného řízení byly pouze přečteny.

Podle státního zástupce tvoří podstatnou část škody nezaplacené clo. Jde o desetitisícové částky zejména za dopravu vozidel do Slovinska a následně do České republiky.

Štefan má středoškolské vzdělání, ve společnosti Hyundai našel uplatnění i díky výborné znalosti angličtiny. Výpověď nakonec nedostal kvůli případu zpronevěry, ale proto, že po nemocenské jednoduše přestal chodit do práce.

Muž tvrdí, že část svěřených peněz skončila u ostravské firmy, která vozy manažerům fyzicky předávala. Žádný doklad však nepředložil a záznamy si nevedl. Soudce nechal tuto skutečnost prověřit, případ proto odročil na 4. února.