Městské policistky mají za sebou dvouletý kurz nazvaný Žena – bezpečí s novou tváří pro město. Jde o pilotní projekt, do kterého se kromě Moravskoslezského zapojil také Ústecký kraj. Ochránkyně zákona se v prvním roce zaměřily na problematiku krizového řízení, v druhém se pak věnovaly domácímu násilí.

Na městské policistky čekalo každé dva měsíce čtyřdenní školení ve středisku ve Starých Hamrech na Frýdecko-Místecku. Součástí školení byly mimo jiné i semináře vedené experty z řad psychologů a odborníků na komunikaci. Strážnice také řešily konkrétní případy z praxe. Samotný projekt byl hrazen z prostředků Evropské unie.

„Jste první, které odznak strážníka-specialisty mohou nosit. Na rozdíl od většiny mužů máte schopnost empatie, dokážete se dobře vcítit a pochopit problémy druhých. Při práci, která vás čeká, při pomáhání obětem domácího násilí, je to nesmírně důležité. Díky náročnému školení, jež jste absolvovaly, budete umět ubližovaným ženám dodávat odvahu, sebevědomí a poskytnout i praktická doporučení, jak složitou situaci řešit a zvládnout,“ řekl strážnicím Tošenovský.

„Cílem projektu bylo připravit absolventky na situace, ve kterých budou schopny pomoci lidem čelícím domácímu násilí a neočekávaným krizovým situacím,“ řekla Irena Ščerbová, garant projektu a prezidentka občanského sdružení Iniciativa občanského bezpečí domova. „Šlo nám také o zviditelnění ženy-příslušnice městské policie a získání většího povědomí veřejnosti o tom, že oběť má možnost kdykoliv se na ni s důvěrou obrátit a požádat ji o pomoc nebo podporu. Záměrem projektu bylo také podpořit změnu náhledu občanů ke strážnicím, ale i obecně k městské policii,“ doplnila Irena Ščerbová.

Projektu se zúčastnily strážnice z Ostravy, Opavy, Havířova, Nového Jičína, Kopřivnice, Frenštátu pod Radhoštěm, Jablunkova a Rožnova pod Radhoštěm na Zlínsku.