Bestiální vrah stále policistům uniká

řesně rok od záhadné vraždy mladého studenta ve Frýdku-Místku se ve městě stala další. Bestiálního vraha, který v sázkové kanceláři Chance na Heydukově ulici ve Frýdku ubodal dvaatřicetiletou Marcelu Wojnarovou, rovněž policisté ještě nedopadli. Policie se domnívá, že vražda ve frýdecké sázkové kanceláři měla loupežný motiv. „Zjištěné skutečnosti skutečně nasvědčují, že tomu tak bylo. Pachatel z kanceláře odcizil hotovost, jednalo se řádově o tisícikoruny. Je ale potřeba zdůraznit, že policisté nadále prověřují i ostatní verze činu. Nyní můžeme také sdělit, že žena zemřela po brutálním napadení, při kterém útočník použil bodnořezný nástroj,“ upřesnila krajská policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Mladou ženu loni v sobotu 24. února po šestnácté hodině pobodal dosud neznámý maniak. Zakrvácenou ji pak na zemi o něco později našel zákazník, který si sem původně přišel vsadit. Ten pak okamžitě přivolal záchranku. I když lékaři ve frýdecké nemocnici všemožně bojovali i její život, žena ve večerních hodinách na následky bodných poranění zemřela. Kriminalisté bleskurychle rozjeli vyšetřovací akci, do které zapojili i speciálně vycvičeného psa. Vrah přesto policii dosud uniká. Redakci důvěryhodný zdroj prozradil, že na těle zavražděné ženy kriminalisté našli přes čtyřicet bodných ran.

„Jedna směřovala taky do oka. Měla dokonce i prokopnutou lebku. Zanechala po sobě syna, který by měl už chodit do základní školy. Celá tragédie byla o to horší, že ihned ze sázkové kanceláře měla jít na oslavu šedesátin svého otce,“ sdělil muž, který nechtěl být jmenován.

Společnost Chance, která frýdeckou pobočku nevybavila bezpečnostní kamerou, alespoň vypsala finanční odměnu sto tisíc korun tomu, kdo policii důležitými informacemi přispěje k dopadení vraha.

Smrt mladého studenta motá policii hlavu už dva roky

Kriminalisté již přes dva roky bezvýsledně vyšetřují, za jakých okolností přišel o život šestnáctiletý Martin Richtár, bývalý student Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku-Místku. Šestnáctiletý Martin Richtár zemřel 24. února 2006 mezi osmnáctou až devatenáctou hodinou se zabodnutým nožem v srdci na Foerstrově ulici ve Frýdku-Místku. Jeho zakrvácené tělo našel o něco později manželský pár, který kolem náhodou procházel. V ruce údajně ještě držel mobilní telefon, kterým si už nestačil přivolat pomoc. Děsivá událost nenechala ve městě nikoho klidným.

Policie okamžitě začala případ vyšetřovat jako vraždu a rozjela rozsáhlé pátrání po pachateli. Učitele a spolužáky násilná smrt šokovala. „Osobně jsem ho učil, takže můžu říct, že Martin byl v kolektivu nejen velmi oblíbený, ale měl i dobrý prospěch,“ vzpomínal jeden z profesorů, který nechtěl být jmenován. „Vůbec nechápeme, proč se to stalo. Velice dobře jsem se s ním znal. Byl to takový pohodář, který snad ani neměl žádné nepřátele. Z toho důvodu si myslím, že jej mohl zabít někdo úplně bezdůvodně – třeba nějaký feťák,“ uvažoval po tragédii jeden ze studentů gymnázia, který nechtěl být jmenován.

Protože obyvatelé, kteří bydlí poblíž lokality, kde se všechno odehrálo, měli strach vycházet po setmění ven, strážníci na přechodnou dobu raději zesílili hlídky. Severomoravský policejní ředitel dokonce zřídil i specializovaný pracovní tým, který měl přispět k co nejrychlejšímu vyřešení případu. Kriminalistům s vyšetřováním vypomáhala i Městská policie ve Frýdku-Místku. Navíc ještě stoprocentně ani nevyloučili možnost, že se mohl mladík zabít sám.

„Je to stále tak padesát na padesát. Znalci se však spíše přiklánějí k tomu, že studenta někdo zavraždil,“ doplnil před pár dny ostravský kriminalista Václav Vaculík. Případy vražd frýdecko-místečtí kriminalisté předávají krajským specialistům v Ostravě. Loni to byly tři útoky, o rok dříve se v regionu odehrálo pět vražd či pokusů o ně.

Smrt v Lištné? Rozhodnou do tří měsíců také posudky

Ostravští kriminalisté si v minulých dnech převzali i případ muže z Třince-Dolní Lištné, který údajně 13. ledna stál za smrtí dvaačtyřicetileté ženy ze Slovenska. Deník krátce po události zjistil, že stíhaným mužem je sedmadvacetiletý Karel M, v jehož bytě se žena bez domova několik dní zdržovala. Vyšetřovatelé jej obvinili z ublížení na zdraví. Muži, který je od 15. ledna ve vazbě, tak hrozí u soudu pět až dvanáct let vězení. Frýdecko-místecké státní zastupitelství nyní spis předalo do Ostravy. Nebude nakonec případ překvalifikován na vraždu? „My to nevylučujeme,“ řekl v pátek redakci jeden z krajských vyšetřovatelů.

„Prozatím je to ale stále vyšetřováno jako ublížení na zdraví s následkem smrti. Čeká se na odborné posudky a další podklady. Pokud nenastanou nějaké problémy, vše potrvá dva až tři měsíce,“ dodal. Co přesně se v Lištné odehrálo, policisté zatím nezveřejnili. Oficiální verze hovoří o tom, že oběť zemřela na následky rozsáhlých zranění, které jí útočník způsobil bitím. Prvotní informace od záchranářů přitom zmiňovala, že na těle bylo mnoho bodných ran. „Povídá se, že od krve bylo kladívko,“ řekla před časem Deníku 59letá sousedka obviněného muže.

Prověřili téměř čtrnáct set osob, vraha zatím nemají

Protože od stále nevyřešené vraždy pracovnice sázkové kanceláře Chance Marcely Wojnarové ve Frýdku uplyne 24. února jeden rok, požádali jsme kriminalistu Václava Vaculíka, který na případu pracuje, o několik informací k tomuto závažnému činu.

V jakém stádiu se nyní vyšetřování vraždy nachází?

Na případu nadále pracují specialisté na násilnou trestnou činnost, kteří spolupracují s policisty Okresního ředitelství Policie ČR ve Frýdku-Místku. Při ohledání místa činu jsme zajistili biologické stopy, které porovnáváme v rámci genetické expertizy. Vzorky nám slouží k vyloučení prověřovaných osob. Všechny, u kterých jsme si již ověřili alibi a vyloučili je porovnáním DNA, mohou být klidní. Jejich vzorky jsou zničeny a nikde je už neevidujeme.

Kolik lidí, kteří figurovali mezi podezřelými, jste už vyslechli?

Do současné doby už více než 1 390. Jednalo se o osoby různého společenského postavení, svědky, vytipované a dlouhodobě prověřované osoby. Porovnáním bukálních stěrů DNA jsme otestovali přes 375 podezřelých, které postupně vylučujeme. Na výzvu v médiích, ve kterých jsme zveřejnili pravděpodobnou podobu důležitého svědka, se dosud přihlásilo 89 občanů. Každý další poznatek průběžně prověřujeme.

Už víte přesně, jaký měl zatím nedopadený vrah motiv?

Už na samém začátku vyšetřování vraždy jsme stanovili několik vyšetřovacích verzí, které jsme postupně vylučovali. Nyní se spíše domníváme, že měla loupežný podtext. Pachatel pracovnici napadl bodnořezným nástrojem. Znalci konstatovali, že se mu snažila aktivně bránit, jenže bohužel vážným zraněním, které jí způsobil, podlehla.

Jelikož byla žena zabita přesně rok poté, co byl ve Frýdku-Místku zavražděn mladý student, pracovali jste i s verzí, že by oba mordy mohl mít na svědomí stejný pachatel?

Při porovnání těchto vražd jsme nezjistili žádné skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že by mohly mít něco společného. U toho studenta jsme ovšem stoprocentně nemohli vyloučit i možnou sebevraždu. Je to ale méně pravděpodobné.

Martin Šrubař, Marek Cholewa