V současné době je zřejmě neslavnějším sprejerem v České republice – dvacetiletý Tomáš Pastrňák z Ostravy alias ZEKO. Tento týden jej Okresní soud v Ostravě poslal na půl roku do vězení za čtyři nápisy v tramvajové soupravě. Pastrňák způsobil škodu za necelých 330 korun. Za normálních okolností by vyvázl s „podmínkou“. Má však za sebou kriminální minulost týkající se sprejerství. Proto jej soud nakonec poslal za mříže.

Pastrňák do poslední chvíle věřil, že odejde sdůrazným napomenutím a podmíněným trestem. „Kvůli třem stovkám si myslím, že nikoho do vězení nepošlou,“ dával si naději před zahájením procesu. „Musím se však připravit ina tu horší variantu,“ připustil vzápětí. Jeho obavy se po několika desítkách minut naplnily. Rozsudek, který pro něj znamená šestiměsíční pobyt vžaláři, však vyslechl snaprostým klidem. „Trest přijímám. Nebudu se odvolávat,“ prohlásitpouze.

Se sprejerstvím začal ještě na základní škole. „Ukázal mi to kamarád a mě se to velmi líbilo. Bavilo mě to. Je to jako sdrogou, když ji zkusíte, nedokážete přestat,“ řekl Pastrňák. Stejně jako ostatní sprejeři, tvořil svá díla tam, kde je uvidí co nejvíce lidí. „Nejlepší jsou frekventovaná místa, například vtramvajích nebo také ve vlacích Českých drah,“ řekl Pastrňák. Na své konto si již připsal postříkání dvou desítek domů vOstravě-Přívoze nebo posprejování tramvajové zastávky vOstravě-Mariánských Horách.

Pastrňák patří mezi známé a uznávané sprejery. Prostředí, ve kterém se pohybuje, sám označil za velmi konkurenční. „Mezi ostravskými sprejery je poměrně velká rivalita. Někteří dokonce mezi sebou jakoby válčí, kdo má toho více a na jak prestižním místě,“ řekl Pastrňák, nad kterým se vznáší ihrozba dalšího půlročního vězení. Před časem byl kvůli sprejerství odsouzen ke čtyřem stům hodinám veřejně prospěšných prací. Zatím však odpracoval jen patnáct a půl hodiny. Zbytek trestu mu proto bude přeměněn na vězení. Za každé dvě hodiny den žaláře, tedy přibližně šest měsíců. Jedinou Pastrňákovou šancí je, že před nástupem do vězení zbytek nebo alespoň podstatnou část veřejně prospěšných prací skutečně vykoná. Vzhledem ktomu, že předvolání do vězení může očekávat vhorizontu týdnů či měsíců, to lze teoreticky stihnout.

Dopravní podnik Ostrava: Rozhodnutí soudu vítáme

Rozhodnutí Okresního soudu v Ostravě, který poslal na půl roku do vězení sprejera Tomáše Pastrňáka, vítá nejen policie, ale také Dopravní podnik Ostrava (DPO). Pastrňák byl dopaden krátce poté, co v tramvaji provedl několik nápisů. Jak uvedl mluvčí DPO Miroslav Albercht, vandalové ročně způsobují firmě milionové škody. „Jsou to počmárané tramvaje, autobusy, ale také posprejované a zničené zastávky a další zařízení. Jsme rádi, že soud takto rozhodl,“ prohlásil Albrecht s tím, že verdikt by měl odradit další vandaly. Dopravní podnik již kvůli sprejerům do některých vozů instaloval kamery, které pomohly k dopadení několika výtržníků. Se žádostí o pomoc se DPO obrátil i na veřejnost. Tomu, kdo pomůže k odhalení sprejera, slíbil odměnu. „Ohlas bohužel není takový, jak bychom si představovali. Jde spíše o ojedinělé případy,“ dodal Albrecht.

(per)

 

Jaký je váš názor na sprejery a jejich výtvory v ulicích? Připojte svůj názor do diskuze, nebo využijte formulář v rubrice Čtenáři píší - Čtenář-reportér. Vybrané názory zveřejníme a odměníme.