Bestiálním způsobem připravil o život svou pětašedesátiletou babičku. Nožem s čepelí dlouhou téměř dvacet centimetrů jí zasadil bezmála čtyřicet ran. Bodal do hlavy, břicha, zad i dalších částí těla. Žena se pokusila bránit, neměla však šanci a během několika minut zemřela. Vnuk poté prohledal její byt. Peníze, kvůli kterým vraždil, ale nenašel. Takový je ve stručnosti příběh osmnáctiletého Matěje Juchelky z Ostravy, jehož případem se včera začal zabývat Krajský soud v Ostravě.

Rozsudek by mohl být znám počátkem příštího týdne. Tragédie se odehrála v květnu letošního roku v domě na ulici Dr. Martínka v Ostravě-Hrabůvce. Juchelkova babička zde žila v bytě v desátém patře. Mladík se domníval, že doma schovává větší množství peněz. Proto se rozhodl, že ji vykrade. Finance údajně potřeboval na cestu na Mallorku, kde hodlal pracovat v hotelu.

Detailní plán

Vloupání měl detailně promyšleno. Nejprve si udělal duplikát od babiččina bytu. „Nikdo nevěděl, že ty klíče mám,“ řekl Juchelka, který chtěl počkat na okamžik, až příbuzná půjde spát. Spoléhal na to, že špatně slyší a případný hluk ji neprobudí. Ještě než se vydal do panelového domu, dodal si odvahu marihuanou. Zpočátku mu vše vycházelo. Vešel do bytu a začal hledat hotovost. „Díval jsem se do skříní, zásuvek, prostě všude, kde by něco mohlo být. Nic tam ale nebylo,“ řekl Juchelka.

Po chvíli vstoupil i do místnosti, kde na posteli ležela babička. Vtom okamžiku podle svých slov zpanikařil. Zalekl se toho, že ho babička uvidí a řekne to rodičům. Po chvíli se důchodkyně skutečně probrala…

Zkrat?

„Slyšel jsem, jak řekla: Co děláš? Chytil jsem zkrat a popadl nůž, který ležel na psacím stole. Byl jsem nepříčetný. Pak jsem ji bodl. Začala silně křičet a volat o pomoc. Zpočátku se bránila rukama, já jsem ale bodal dále,“ vypověděl vnuk. Lékaři později na těle oběti nalezli téměř čtyřicet ran. Juchelka v běsnění pokračoval i poté, co žena spadla z postele na zem.

„Chtěl jsem to ukončit, aby už bylo ticho, a ať se netrápí,“ dodal obžalovaný. Když hrůzné dílo završil, znovu prohledal celý byt. Opět ale nic cenného nenašel. Objevil pouze malý zabudovaný trezor, do kterého se však nedostal. Nakonec s nepořízenou odešel.

Druhý den

Mrtvou ženu našli kriminalisté až za několik hodin. Přivolala je ošetřovatelka, která za důchodkyní pravidelně docházela. Když vyjela výtahem do desátého patra, všimla si otevřených dveří. Proto kontaktovala jednu z nájemnic a společně nahlédly dovnitř. Uviděly po zemi rozházené věci a otevřené skříňky. Pak vytočily policejní tísňovou linku…

Nemohl spát

Juchelka se po činu vrátil k rodičům, u kterých bydlel. „Dlouho jsem nemohl usnout. Stále jsem měl před očima, co jsem udělal,“ řekl mladý vrah. Druhý den ukradl doma mobilní telefon a knížky. V zastavárně a antikvariátě prodal věci za přibližně dva a půl tisíce korun, které chtěl použít na letenku na Mallorku. Tam však odcestovat nestihl. V bytě, do kterého si přišel pro své věci, již na něj čekali policisté. Ke zločinu se přiznal.

Gambler

Juchelka patřil k problémové mládeži. Občas kouřil marihuanu. Jeho největším problémem však byly hrací automaty, do kterých naházel tisíce korun. Jednou dokonce prohrál dvacet tisíc. Rodiče si s ním nevěděli rady, nepomohla ani návštěva dětského psychologa. Nic nezmohl ani jeho otec – policista - sloužící na jednom z ostravských oddělení. Juchelka musel kvůli studijním výsledkům a častým absencím odejít z třetího ročníku gymnázia.

Až patnáct let

Juchelka je obžalován z trestných činů porušování domovní svobody a vraždy. „Čin spáchal zvlášť surovým způsobem,“ konstatovala státní zástupkyně. Juchelkovi hrozí dvanáct až patnáct let vězení. Hlavní líčení dnes pokračuje výslechem svědků a znalců.