„Měli jsme na zahradě návštěvníky, protože jsme našli pod třešní polámané a otrhané větve. To, že si natrhali třešně, mi ani tak nevadí, ale kdyby alespoň nelámali ty větve,“ postěžoval si Jan Valšík z Ostravy. Podezření má na děti, kterých se okolo jeho zahrádky nyní o prázdninách pohybuje spousta.

Také Jiří Pavloušek z Opavy má se zloději ovoce a zeleniny své zkušenosti. „Na zahradu nám někdo chodil nezamčenou bránou na jahody, tak jsme museli na vrata dát zámek, aby to někoho dál nelákalo,“ popsal své zkušenosti. Zajímavé zkušenosti se zloději má jeden ze zahrádkářů nad sídlištěm Pod Lesem v Odrách. Z bývalého sadu tam vznikla na přelomu osmdesátých a devadesátých let zahrádkářská kolonie se vzrostlými ovocnými stromy. Zahrádky jsou dodnes v centru zájmu místních dětí ze sídliště.

„Asi před třemi lety jsem přišel na zahradu a zaslechl jsem z koruny stromu nějaké hlasy. Na třešni seděly dvě holky a vůbec si mě nevšimly. Tak jsem na ně pořádně bafl, až překvapením z toho stromu málem spadly. Pak jsem jim pořádně promluvil do duše,“ vzpomíná dnes s úsměvem jeden ze zahrádkářů. Jak ale dodal, kvůli stálému nájezdu dětských zlodějů z nedalekého sídliště musel zrušit záhon jahod, protože ho při sklizni vždycky někdo předběhl.

Přestože případů „nelegální sklizně“ na zahrádkách je nemálo, zahrádkáři se na policií s tímto problémem neobracejí téměř vůbec. „Z praxe vím, že takové případy nám občané nehlásí, protože je to pro ně asi ztráta času. V případě, že to ale nahlásí, tak se většinou jedná o přestupkovou záležitost,“ uvedl Milan Klézl z tiskového oddělení moravskoslezské policie. Tyto případy jsou kvalifikovány jako přestupek proto, že vyčíslená škoda na ovoci a zelenině je nízká.