Na levém břehu řeky Morávky v místě zvaném Sosnina, kde žil spolu se svou čtyřiadvacetiletou matkou a o rok mladším, čtyřikrát soudně trestaným otcem, totiž prožil zřejmě něco, co si jen málokdo dokáže představit. Příběh dítěte je o to horší, že trpěl životu nebezpečnou epilepsií a rodiče mu nezajistili léky.

„Až do konce července letošního roku jeho rodiče závažným způsobem porušovali svou povinnost pečovat o dítě, nezajistili mu řádnou léčbu, nebyli v pravidelném kontaktu s lékaři a nepodávali mu potřebné léky,“ řekla už ve středu severomoravská policejní mluvčí Dagmar Bednarčíková. Chlapec je nyní podle jejích slov v náhradní rodinné péči.

Otazníků je spousta

I přes relativně dobrý konec visí nad celým případem spousta otazníků. „Jak je možné, že tak malé dítě vyrůstalo v tak otřesných podmínkách tak dlouhou dobu? Proč dětská lékařka nenahlásila tuto skutečnost policii už dávno?“ ptá se otřesená Jana Mičková z Dobré. „Je to něco neuvěřitelného. Nechápu postoj sociálky. Pokud má nějaké dítě čtyřikrát soudně trestaného otce, asi by mělo být pod jejím permanentním dohledem,“ reagovala na prvotní informace Zdeňka V. z Dobré.

Convulex proti epilepsii mohl být chlapce

Deník, který se na místo včera vydal, zjistil, že ve stanu, kde chlapec žil, se mimo jiné povaloval lék Convulex, což je antiepileptikum. Podle příbalového letáku se jedná o valproát sodný, což je účinná látka, která snižuje možnost vzniku epileptických záchvatů (padoucnice) vyvolaných různými příčinami. Nepůsobí tlumivě, nevyvolává ospalost. Může se užívat samostatně nebo v kombinaci s jinými přípravky užívanými k léčbě epilepsie.

Vypadá to tedy, že dítě životně důležité léky mělo. „I ten stan a další vybavení nevypadá nejhůř. Těžko soudit. Pokud byli rodiče tak mladí a inteligenčně slabí, navíc neměli kde bydlet, je otázka, kdo za to může,“ shrnula Kateřina Fuchsová z Frýdku-Místku.

Související články:

Chlapce z Frýdku-Místku zanedbali rodiče, neumí ani kousat