Vstup do areálu je zcela zdarma. Pláže tu jsou jak písčité, tak oblázkové. Podél břehů rostou stromy a keře, které zájemcům poskytují příjemný stín. Vstup do vody je povětšinou pozvolný, takže sem často míří také rodiny s malými dětmi.

Vstup je na vlastní nebezpečí

Také vyznavači koupání na „Adama a Evu“ si tu přijdou na své. Je zde totiž jedna neoficiální nudistická pláž. Jelikož se nejedná o oficiální koupaliště, je vstup na místo na vlastní nebezpečí a soukromý majitel zde koupání jen toleruje.

„Je to oblíbená rekreační zóna. Když je krásně, lidé místo hojně navštěvují. Občas tu i oddávám svatby,“ říká místostarosta Čelákovic Petr Studnička (ODS).

Za hezkého počasí je zde na jednom z břehů nově otevřen i stánek s občerstvením. Za jeho vznikem stojí parta mladých lidí z Čelákovic a okolí, která si založila bar Oddechoff.

Voda se nekazí ani v letních vedrech

Voda v pískovně Malvíny je výrazně čistší než v pár metrů vzdáleném Labi. „I když se zdá, že je voda stojatá, proudí. Dostává se sem totiž dvěma cestami. Přítokem podzemních vod z jedné strany a průsaky z Labe od druhé, takzvanou indukovanou infiltrací,“ vysvětluje hydrogeolog Zdeněk Patzelt.

Při průsacích se tak voda vyčistí přes štěrkopísky. „Na rozdíl od rybníků je chladnější i kvůli hloubce a nekazí se v letních vedrech,“ dodává Patzelt.

Vlastníkem lokality je společnost České štěrkopísky. „Majitel se rozhodl vytěžený prostor co možná nejvíce vrátit přírodě. Dnes je tu jedno z největších hnízdišť racků v Česku zahrnující 600 párů racka chechtavého i velmi vzácné biotopy racka černohlavého, rybáka obecného či potápku roháče,“ říká Petr Dušek, mediální zástupce Českých štěrkopísků.

Místo je tak ideální i na romantické procházky po břehu. „Díky benevolenci vlastníka se zde také zrodil soukromý rybářský revír známý po celém Česku,“ dodává Dušek.