FRÝDECKO-MÍSTECKO

Hellpdays - dobročinný metalový festival ve Frýdku-Místku
KDY: 8.-10. června
KDE: Areál TJ Slezan Frýdek-Místek
ZA KOLIK: 1199 předprodej/1299 na místě, ZTP zdarma
PROČ PŘIJÍT: Dobročinný festival přiveze do Frýdku-Místku to nejlepší z heavy metalové regionální i české scény a také zahraniční legendy stylu, jako Destruction, TSA a další.

Divadlo Mír v Třinci: Blbec k večeři
KDY: 9. června a 10. června, 19 hodin
KDE: KD Trisia, Třinec
ZA KOLIK: 590/420 Kč
PROČ PŘIJÍT: Legendární francouzská komedie mistra humoru Francise Vebera vypráví příběh Pierra Brochanta (Vladimír Polák), který se svými přáteli pravidelně pořádá tzv. „večeře blbců“. Každý z hostů má za úkol sehnat jednoho „blbce“, na jehož účet se všichni během večera baví, aniž by to dotyčný poznal. Nakladatel Pierre si ale jednoho dne naloží víc, než může unést. Pozve si totiž domů „blbce všech blbců“ a továrnu na průšvihy Françoise Pignona (Michal Sedláček), který mu ze života udělá jednu velkou kalamitu.

KARVINSKO

Dvacet let Allskapones na Lodičkách
KDY: sobota 10. června, 19 hodin
KDE: Lodičky Karviná
ZA KOLIK: dobrovolné vstupné
PROČ PŘIJÍT: Karvinská kapela Allskapones patří ke stálicím místní scény. Letos slaví dvacet let na scéně, na kontě má několik alb a videoklipů, právě natáčí albovou novinku a v sobotu v oblíbeném areálu Lodiček Karviná převede speciální show k dvacetiletému výročí, na kterou naváže skvělá party, o kterou se postará DJ Soulphonique.

Prolínání kultur v Karviné
KDY: sobota 10. června, od 11 hodin
KDE: Masarykovo náměstí, Karviná
ZA KOLIK: zdrama
PROČ PŘÍJÍT: Bohatý program nabídne jedenáct souborů, mezi nimiž nebudou chybět polské soubory Hejnał-Echo, Studencki zespoł pieśni i tańca Katowice uniwersytetu śląskiego a Oldrzychowice. Tradiční slovenskou kulturu představí folklorní soubory Kotár a Dunajec. Vietnamskou kulturu pak bude zastupovat Folklórní soubor Vietnamského svazu Moravskoslezského kraje. Dále se návštěvníci mohou těšit na vystoupení folklórního souboru Olšina, který bude prezentovat slezský folklór. Ukázkami maďarského folklóru přispějí soubory Nádas a Garam, které za doprovodu kapely Varjos předvedou tance za Sedmihradska. Pestrost a rozmanitost kulturního programu pak zajisté ještě rozšíří vystoupení řeckého folklórního souboru Antigoni resp. romského tanečního souboru Ajša Čajky.

OSTRAVA

Festival Cirkulum
KDY: od středy 7. do neděle 11. června
KDE: Slezskoostravský hrad
ZA KOLIK: celodenní 440 Kč
PROČ PŘIJÍT: Ostrava v polovině týdne ožila již 7. ročníkem Mezinárodního festivalu nového cirkusu a pouličního divadla. Nabízí bohatý program jak pro návštěvníky hradu, tak i v předhradí ve dvou speciálních šapitó. Do moravskoslezské metropole s opět sjeli umělci z celého světa včetně třeba jihoamerických zemí Venezuely a Kolumbie. Pořadetelé provazochodce, kteří své umění předvedou vysoko nad hlavami diváků. Hlavní hvězdou letošního ročníku je švýcarský cirkusový virtuóz David Dimitri s představením L´Homme Cirque. Více na www.cirkulum.cz.

MichalFest
KDY: 9. - 10. června
KDE: Důl Michal, Michálkovice
ZA KOLIK: 390 Kč pro dospělého (dvoudenní)
PROČ PŘIJÍT: V industriálním prostředí dolu Michal v Ostravě-Michálkovicích se bude těžit dobrá nálada také letos. Organizátoři festivalu s těžní věži ve vymazleném logu si letos pozvali řadu známých tváří a zejména hlasů: Janka Ledeckého, Kaczi, Nedivoč, Eddieho Stoilowa, Yo Yo Band, Trautenberk, Inflagranti nebo Katarínu Knechtovou. MichalFest může být také příjemnou hudební odmlkou od cirkusového dění na hradě, termíny se překrývají.

Den s hrdiny
KDY: sobota 10. června, od 10 do 17 hodin
KDE: Dolní oblast Vítkovice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Den s hrdiny v areálu Dolních Vítkovic nabídne statické i dynamické ukázky novodobých hrdinů. Silní borci z řad městské i státní policie, české armády, hasičského sboru a dalších složek integrovaného záchranného systému návštěvníkům předvedou například průlet s výsadkem, slaňování z vodojemu, výcvik služebních psů a koní. Připraveny jsou kynologické ukázky AČR a PČR, práce psovoda, zásah při dopravní nehodě, ukázka bojového systému MUSADO, potlačení vězeňské vzpoury a soutěž Nejtvrdší hasič přežije.

BRUNTÁL

Myslivecké letní slavnosti
KDY: sobota 10. června a neděle 11. června od 9:30 do 17:15
KDE: hrad Sovinec, Jiříkov
ZA KOLIK: 180 Kč, zvýhodněné vstupné 120 Kč, rodinné 540 Kč
PROČ PŘIJÍT: Nadcházející víkend na hradě bude tentokrát věnován myslivosti, myslivecké kynologii, sokolnictví a ochraně přírody. Chybět nebude ani doprovod mysliveckých trubačů.

Den otevřených zahrad na zámku Bruntál
KDY: neděle 11. června od 13 do 16 hodin
KDE: zámek Bruntál
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Jde o celorepublikový projekt, který má za cíl zvýšit informovanost a povědomí lidí o zahradním umění, zahradní architektuře a prezentovat tento obor veřejnosti. V parku zámku Bruntál se můžete těšit na speciální komentované prohlídky. Záchranná stanice zde bude prezentovat dravé ptactvo. Připraveno bude i občerstvení.

Pochodeň míru na Cvilíně
KDY: sobota 10. června, od 09 hodin
KDE: rozhledna Cvilín, Krnov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Můžete podpořit mírovou štafetu a doprovodit běžce na další cestu, zažít atmosféru přátelství, dobré vůle a porozumění. Peace Run je nejdelší štafetový běh s hořící pochodní přes více než 150 zemí světa. Je inspirací k hledání toho, co ve skutečnosti vyjadřuje slovo mír, jak jej může každý z nás v běžném životě naplňovat a co nás spojuje. Toto symbolizuje Mírová pochodeň. Mezinárodní tým běžců ji nese a předává všem, kteří se chtějí k této myšlence připojit. „S Mírovou pochodní můžete běžet nebo ji na chvíli podržet a vložit do ní své přání pro svět,“ vzkazují počadatelé.

NOVOJIČÍNSKO

Den města Frenštát pod Radhoštěm a Den sociálních služeb
KDY
: pátek 9. června a sobota 10. června, vždy od 10 hodin
KDE: náměstí Míru, Frenštát pod Radhoštěm
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Letošní den města ve Frenštátě pod Radhoštěm je dvoudenní. V pátek dojde na prezentaci města, jeho složek, partnerských měst, škol, zájmových sdružení, sportovních jednot a oddílů, sociálních služeb. V 12.15 hodin se uskuteční vyhlášení ceny Zlatý Felix - ceny pro nejoblíbenější pedagogy frenštátských škol, od 13 do 17 hodin bude rovněž volný vstup do muzea. Pátečním vyvrcholením bude poděkování všem zúčastněným a občanům města a koncert Pocta městu, jehož protagonistou bude skupina Jelen, a to od 20.30 hodin. Den města bude pokračovat v sobotu velkým finále - exhibicí artistů a žonglérů ze skupiny Cirkus trochu jinak. Od 10 do 18 hodin budou návštěvníci náměstí svědky vystoupení pouličního divadla, artistů, cirkusu, chybět nebudou obrovské loutky v nadživotní velikosti na chůdách…

Oderské dny jsou letos zdarma
KDY: pátek 9. června a sobota 10. června
KDE: zahrada Dělnického domu a okolí, TIC, zámecký park, Odry
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Oderské dny jsou, podobně jako v předchozích letech, prostorem, kde se mohou představit amatérští i profesionální umělci. Páteční program začne v 16 hodin a představí se v něm taneční a jazzový soubor ZUŠ Odry, taneční těleso V Prostoru, večer bude hlavně o muzice – vystoupí například kapely Messenjah, HC3 či Koupím si kulomet, s ohňovou show zahřeje přítomné Manawa Fire Art. Sobotní program zahájí v 10 hodin vystoupení předškoláků, na které naváží děti ze základních škol a zájmových kroužků. V programu vystoupí také například kouzelník Ondřej Sládek, cimbálovka Živica, zpěvačka Pavla Baráková, bluesový písničkář Gerald Clark, kapela Support Lesbiens nebo hudební duo Wasted Bastards. Program zpestří hodinu před půlnocí Laser show. V doprovodném programu mohou lidé navštívit karikaturistu Václava Šípoše, kuželnu, dílničky a hry pro děti, věž ZŠ Komenského, výstavu mladých umělců v informačním centru, v 16 hodin koncert harfistky Kataríny Ševčíkové v místním kostele nebo mohou zajít na komentovanou prohlídku zámeckého parku. V nabídce toho je ale mnohem více.

Fulnek opanuje výstava patchworku
KDY: pátek 9. a sobota 10. června, od 9 do 17 hodin
KDE: kostel sv. Josefa, kaple sv. Rocha, ZŠ Komenského, MěKC, Fulnek
ZA KOLIK: 100 Kč
PROČ PŘIJÍT: Výstava patchworku je ve Fulneku tradiční oblíbenou akcí. V kostele sv. Josefa, Základní škole J. A. Komenského a kapli sv. Rocha bude k vidění výstava patchworkových quiltů, v kostele sv. Josefa je také výstav art quiltů a uskuteční se tam soutěž na téma Drážďanský talíř. V Městském kulturním centru Fulnek se budou konat workshopy a prodej látek a pomůcek.

Sokoli slaví výročí Sokolšlapem
KDY: sobota 10. června, od 8 hodin
KDE: areál sokolovny, Příbor
ZA KOLIK: startovné 100 Kč
PROČ PŘIJÍT: TJ Sokol Příbor slaví 130 let od založení, při té příležitosti pořádá 10. ročník rekreační cykloturistické akce Příborský Sokolšlap. Trasy dlouhé od 5 do 100 kilometrů mohou účastníci zdolat s kočárkem, na koloběžce, na kolečkových bruslích, na jízdním kole či jiných kolečkách. Startovné je slosovatelné, k němu účastníci dostanou poukázku na občerstvení a malý dárek. Start je v době od 8.30 do 11 hodin, do cíle je nutné dorazit do 17.30 hodin. Od 16 hodin bude v areálu hrát hudba k tanci a poslechu.

Květománie v zámku Nová Horka
KDY: sobota 10. června, od 10 hodin
KDE: zámek Nová Horka, Studénka
ZA KOLIK: 110 Kč/ snížené 70 Kč/ rodinné 250 Kč
PROČ PŘIJÍT: Akce nazvaná Květománie, která začíná v sobotu v zámku Nová Horka přináší bohaté aranžmá živých květin, které pro prohlídkový okruh připraví přední český florista Slávek Rabušic, a to ve znamení lilie. Akce potrvá do 18. června, otevřeno je denně od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. V době Květománie je průchod zámkem bez průvodce. V sobotu 10. 6. se uskuteční komentované prohlídky právě s floristou Slávkem Rabušicem, jejich začátky budou v 10, 11, ve 14 a v 15 hodin. Po celý den bude před zámkem probíhat vystoupení historické skupiny Adamantt s možností vyzkoušet si dobovou módu či prohlédnout si zbraně, své taneční umění předvedou orientální tanečnice.

Pole Princess Czech Republic
KDY: sobota 10. června, od 10 hodin
KDE: kulturní dům, Kopřivnice
ZA KOLIK: 350 Kč/ abonenti DP 300 Kč/ děti do 15 let 180 Kč
PROČ PŘIJÍT: Pole Princess Czech Republic je celorepubliková soutěž dětí a mládeže v Pole dance, Aerial hoop a Aerial silks. Šestý ročník této první celorepublikové pole dance soutěže zaměřené přímo na děti od 5 do 18 let se letos uskuteční v Kopřivnici. Předpokládaný konec je ve 20 hodin.

V zahradě bude koncert i módní přehlídka
KDY: sobota 10. června a neděle 11. června
KDE: piaristická zahrada, Příbor
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Víkend otevřených zahrad je v Příboře každoročně něčím zpestřený a nejinak je tomu i letos. V sobotu se v piaristické zahradě uskuteční od 17 hodin koncert souboru Czech Brass, nedělní odpoledne bude od 15 hodin patřit módní přehlídce a vystoupení Kateřiny Steinerové & Her swing boys.

Jičínfest píše XVI. ročník
KDY: sobota 10. června, od 19 hodin
KDE: areál Skalky, Nový Jičín
ZA KOLIK: 150 Kč na místě
PROČ PŘIJÍT: Jičínfest má v Novém Jičíně tradici, letos se koná jeho XVI. ročník. Organizátor, městské kulturní středisko, připravil zmenšenou verzi festivalu, přesto bude co k vidění a slyšení. Vystoupí ženská rocková kapela Kapriola, jejíž muzika balancuje na pomezí rocku a metalu s prvky elektrických houslí, novojičínskou rockovou legendu Dr. Hekto, která hraje téměř tři desítky let, není třeba představovat. Na pódiu se představí také Emerald Shine, ambiciózní skupina z Nového Jičína hrající směsici symphonic/folk/melodic metalu a nově vznikající kapela Coolo Grande, kterou tvoří známí novojičínští muzikanti.

OPAVSKO

Buty a jejich Velký letní koncert
KDY: 10. června od 20 hodin
KDE: Loděnice, Děhylov
ZA KOLIK: 380 Kč
PROČ PŘIJÍT: Ikonický výletní areál u řeky Opavy se dvěma bistry, rozsáhlým venkovním posezením, vnitřním posezením a hudebním pódiem sám o sobě nabízí příjemně strávené chvíle. A což teprve, když se pobyt zde stráví ve společnosti kultovní kapely Buty! Základní kámen skupiny byl položen v roce 1986 v restauraci Český dům v Ostravě-Vítkovicích a od roku 04/2019 hrají v sestavě: zakládající členové Radek Pastrňák („Německá demokratická republika“) a Richard Kroczek („Polsko“), zasloužilí členové Petr Vavřík („Československo“) a Milan Straka („Jugoslávie“) a Vlastík Šmída (Slovensko). Na Loděnici vystoupili v minulosti na festivalu Za Vodou někdy v roce 2006.

Archiv nabídne výstavu a prohlídku
KDY: pátek 9. června od 10 hodin
KDE: Zemský archiv Opava
PROČ PŘIJÍT: Mezinárodní den archivů se nevyhne ani opavskému Zemskému archivu ve Sněmovní ulici. Archiváři si pro návštěvníky připravili ze svých fondů zajímavou výstavu na téma Turistika a cestování. Návštěvníkům poskytne možnost zkoumat nejrůznější historické artefakty, spojené s cestováním. Mezi exponáty budou například historické pasy, cestovní deníky, alba z cest, pohlednice, historické návrhy turistického značení, turistické mapy nebo jízdní řády. Veřejnosti bude výstava přístupná do 17 hodin a vítaným doplněním budou komentované prohlídky archivu, konané v 10, 14 a 16 hodin.

Pobaví se nejenom senioři
KDY: sobota 10. června od 14 hodin
KDE: Domov pro seniory sv. Hedvika, Kravaře
PROČ PŘIJÍT: Zahradní slavnost sice proběhne v objektu pro seniory, ale je určená všem zájemcům. Program vyplní vystoupení samotných klientů Domova a postupně se přidá kravařský pěvecký sbor žáků místní základní školy, taneční soubor Střediska volného času i bolatický folklórní soubor Burianky. Zkrátka nepřijdou ani děti, které se mohou podle svého zabavit v připraveném hracím koutku a chybět nebude ani občerstvení.

Kostel rozezní barokní hudba
KDY: sobota 10. června od 18 hodin
KDE: kostel sv. Václava, Opava
PROČ PŘIJÍT: V rámci Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka zavítá k opavským milovníkům barokní hudby vynikající polský orchestr Wroclaw Baroque Ensemble. Na historické nástroje zahraje pod vedením Andrzeje Kosendiaka zejména barokní a raně klasicistická díla slezských barokních skladatelů Mikolaje Zelenského a Marcina Mielczewského. Jejich skladby jsou pro posluchače stejně krásné jako Händlova nebo Zelenkova tvorba a uspokojí i ty hodně náročné.

Siláci si dají sraz v přírodě
KDY: sobota 10. června od 9 hodin
KDE: Městské sady Opava
PROČ PŘIJÍT: Na workoutovém hřišti bude ve Festivalu síly k vidění velká dřina, spojená s obdivuhodnými výkony. V pořadí druhý ročník BarMastersu, což je závod v kalistenice, patří k současným fitness trendům. Cviky jsou založené na využívání vlastní váhy cvičenců. Diváci mohou ve třech kategoriích sledovat šest disciplín, prověřujících každou část těla. Pro vítěze jsou připravené věcné ceny i finanční odměna. Festival síly sleduje přiblížení tohoto atraktivního sportu široké veřejnosti a především motivaci mládeže k pohybu.

Štěkací neděle v Loutkáči
KDY: neděle 11. června
KDE: Loutkové divadlo Opava
ZA KOLIK: 50 Kč
PROČ PŘIJÍT: Přehlídka inscenací dětských „štěkacích“ divadelních souborů opavského Střediska volného času nabídne dětem od pěti let postupně čtyři pohádky. V 8.30 hodin k nim přijde Čaroděj ze země Oz v doprovodu souboru Štěk. Ve volném zpracování příběhu L. F. Bauma. jim představí dobrodružství malé Dorotky a jejího pejska Tota, které tornádo odnese neznámo kam. Od 9.30 hodin je vystřídá Zlobivá čertí princezna v podání souboru Štěkáček. Příběh pojednává o výchovných metodách v pekle a děti se dozvědí, jak si pekelní královští rodiče poradí se svou zlobivou dcerou Satanií. Další princezny nebudou od 10.30 hodin podle souboru Štěkadlo vždycky na vdávání. Na motivy pohádky Jarmily Turnovské to názorně dokládá příběh o princi Marianovi, který poznal, jak je těžké najít tu pravou nevěstu. Posledním pohádkovým návštěvníkem bude FofrMrazík ve volné úpravě známé filmové pohádky Mrazík. Soubor Štěkátko byl za něj letos oceněný na přehlídce ochotnických divadel Hoblík&Mumraj s doporučením k postupu na celostátní přehlídku Mladá scéna v Ústí nad Orlicí.

Výtvarný plenér na zámku
KDY: víkend 10. a 11. června od 10 hodin
KDE: zámecký park a oranžerie Raduň
ZA KOLIK: účastníci kurzů 800 a ostatní zájemci 1 000 korun
PROČ PŘIJÍT: Jarní malování v Raduni si pod vedením lektorky Mimozy Bocin mohou až do 17 hodin užít zkušení i nezkušení malíři. Sejdou se v 10 hodin na zámeckém parkovišti, vyzbrojeni složkou, podle zájmu akvarelovými barvami, uhlem nebo pastely, štětci na akvarel, akvarelovým papírem nebo skicákem, papírem na pastel, kelímkem na vodu, hadříkem, fixem, tužkou s gumou a případně i malou rybářskou židličkou k sezení. Pro ty, kteří si chtějí malování jen zkusit a základní potřeby k němu nemají, je mohou získat na místě.