Saint-Barthélemy je franzouzský název pro ostrov Svatý Bartoloměj, na kterém se schází světová smetánka. Lidé, kteří rozhodně nemají hluboko do kapsy, jsou tam ochotni za pár dní odpočinku utratit hotové jmění.

Kde se nachází Gustavia 

Gustavia je hlavním městem ostrova Svatý Bartoloměj v Karibském moři, který patří do souostroví Malé Antily. Od roku 2007 je zámořským společenstvím Francie. Do té doby byl součástí francouzského zámořského departementu Guadeloupe. V minulosti tak šlo dokonce o nejvzdálenější území Evropské unie.

Jak to vypadá na ostrově Svatého Bartoloměje:

| Video: Youtube

Z Prahy to tam je asi 8 tisíc kilometrů, z New Yorku pak asi 4 tisíce. Kryštof Kolumbus objevil ostrov v roce 1493, při své druhé zámořské výpravě. Ostrov je pojmenován po jeho bratrovi Bartolomějovi.

Z historie města Gustavia

Jméno město získalo po švédském králi Gustavu III. Původně se město jmenovalo Le Carénage. Místo poskytovalo karibské útočiště poškozeným lodím.

Švédsko koupilo ostrov od Francie v roce 1785 a město bylo proto přejmenováno. O 100 let později bylo prodáno zpět Francii, název už však zůstal.

Útrata 50 tisíc za den? Nic mimořádného

Místem se zabýval ve svém textu i specializovaný web Businnes Insider. „Náklady na jeden den pro jednoho cestovatele jsou v průměru 1 852 amerických dolarů,“ uvedl web. V přepočtu tak jde o částku kolem 50 tisíc korun. Do průzkumu byly zahrnuty náklady na ubytování, stravu a obvyklé místní vyžití volného času. To vše bez zahrnutí nákladů na letenky.

A co za takovým vysokým průměrným číslem stojí? „Ostrov se stará o luxusní klientelu, která si může dovolit věci jako 20 tisíc dolarů za noc v luxusních vilách,“ popsal například zpravodajský web Huffpost.

Za vysvětlením vysokých cen stojí i fakt, že na ostrov se musí prakticky vše dovážet. Vyrobí a vypěstuje se zde opravdu máloco.


Nahrává se anketa ...

Okázalost a nejkrásnější jachty světa

Okázalost je patrná hned v přístavišti. „Kotví zde ty nejkrásnější jachty světa,“ popsal například místní web St-Barths.

Mezi návštěvníky se už dlouho objevují světoznámé osobnosti a celeberity. Jak uvedl web St-Barths, pláže i ulice hostily například:

  • Rodinu americké megacelebrity Kim Kardashian
  • Milardáře Romana Abramoviče
  • Princeznu Dianu
  • Miliardáře Davida Rockerfellera
  • Světoznámou herečku Gretu Garbo

Dovolená v Gustavii:

Pořádek a řád v Gustavii

Zájmu bohaté klientely jsou si zde hodně vědomi, a proto o ostrov místní náležitě pečují a dávají mu pořádek a řád. „Město je organizované a spořádané a zdá se, že všechny budovy mají stejné červené střechy,“ popsal například turistický web SVGuindinginLight.

A bohaté klientely zde samozřejmě využívají i prodejci drahých parfémů, doutníků, hodinek i oblečení. Nechybí ani špičkové restaurace, bary a další služby.

Na další zajímavá místa se podívejte kousek níže, kde najdete odkazy na články s cestovatelskou tématikou.