Rybník Rožmberk lze označit za symbol české historie a kultury. Vybudován byl už před více než 400 lety a svému účelu – tedy chovu ryb - slouží dodnes.

Najdeme ho asi dva kilometry severně od jihočeského města Třeboň. Z Prahy tam cesta autem trvá něco přes hodinu a půl po trase dlouhé zhruba 140 kilometrů. A například z Brna to je přes 200 kilometrů, tedy asi dvě a čtvrt hodiny cesty.

Podívejte se na výlov rybníka Rožmberk v roce 2010:

Výlov rybníka Rožmberk | Video: Deník/ Lenka Novotná

Z historie rybníka Rožmberk

Rybník Rožmberk byl navržen rožmberským regentem Jakubem Krčínem z Jelčan a Sedlčan a postaven v letech 1584 až 1590. „Od té doby je chloubou umění stavby rybníků v českých zemích období renesance a osvíceného feudálního hospodaření šlechtických rodů,“ popsal místní web Třeboňský kapr.

Na stavbě se podílelo 800 lidí, kteří přemístili 750 tisíc metrů krychlových zeminy. V průběhu staletí byl rybník pochopitelně modernizován a udržován.

„Například tradiční opevnění paty hráze na návodní straně tvořené dubovými piloty, kulatinou a haluzemi jedlí a smrků bylo v průběhu existence rybníka neustále opravováno a průběžně vyměňováno. Po roce 1660, za vlády Schwarzenbergů, bylo toto dřevěné opevnění návodního svahu hráze nahrazeno rovnaným tarasem z kamene. Toto současné kamenné opevnění rybníka je tedy dnes více než tři století staré,“ doplnil web Třeboňský kapr.


Nahrává se anketa ...

Elektrárna na chovném rybníku

V roce 1922 byla pod hlavní výpustí vybudována vodní elektrárna s výkonem 240 kW. I toto lze považovat za velkou zajímavost. Na světě samozřejmě existují obří vodní díla, která pomáhají vyrábět elektřinu. Ale že by elektrárna byla instalována na chovném rybníku, to se jen tak nevidí.

Podzimní výlov rybníka Rožmberk:

Šest milionů metrů krychlových vody

Rozměry rybníka Rožmberk jsou opravdu úctyhodné. Podle řady zdrojů tak jde o vůbec největší rybník na světě.

Technické údaje rybníka Rožmberk:

  • Katastrální výměra rybníka činí necelých 650 hektarů.
  • Rozloha zatopené plochy je asi 490 hektarů.
  • Je v něm přes šest milionů metrů krychlových vody.
  • Hráz rybníka je sypaná z místních materiálů, vysoká je 11 metrů.
  • Přímo u hráze je hloubka asi 6,5 metru.
  • Hráz je dlouhá 2 355 metrů a přehrazuje údolní nivu řeky Lužnice asi 1,5 km nad vesnicí stejného jména.
  • V nejširším místě má v patě hráze šíři 55 až 60 metrů, v koruně hráze až 12 metrů.

Rybník Rožmberk jako velká atrakce

Rybník Rožmberk je zároveň velkou turistickou atrakcí. „Povrch Rožmberka je tak velký, že je v něm vidět zakřivení zemského povrchu,“ připomenul například web lákající zahraniční turisty do Česka s názvem Visit Czechia.

Kolem Rožmberka vede i 22 kilometrů dlouhá naučná stezka pro cyklisty i pěší, která zahrnuje dvanáct zastavení.

Rybník neuniknul ani pozornosti autorů Seznamu světového dědictví UNESCO. „Jde o funkční dílo s estetickými, historickými a užitnými hodnotami,“ uvádí na svém webu.

Každoroční výlovy lákají

Zajímavou podívanou pak bývá i každoroční podzimní výlov rybníka. Nenechá si jej ujít každým rokem přibližně 50 tisíc návštěvníků, jak jsme uvedli v našem loňském článku s názvem Rybáři spustili výlov Rožmberka.