Představení autorky a její nové knihy se ujala Pavlína Kollárová.

Obálka knihy Hledání.Obálka knihy Hledání.Zdroj: Dajana Zápalková

„S autorkou jsme se blíže poznaly před několika lety, když jsem poprvé přišla na schůzku literátů a Dajana se mne ujala a přivítala mě mezi autory Literárního klubu Petra Bezruče. Já, nováček, a ona již zkušená básnířka a pravá ruka pana profesora Olivy, kterému pomáhala s vedením klubu, a jehož roli později převzala. Již tenkrát měla ochranitelskou ruku nad všemi, kteří svůj život spojili se psaním. Snad k tomu všemu přispělo Dajanino dětství v rodině, která odjakživa milovala literaturu, zpěv, národní zvyky, a kde jí rodiče vtiskli do života pozitivní pohled na svět, na lidi a dění v něm se sílou být tomu vždy nápomocná.

Když se vysloví jméno Dajana, mnozí si vybaví, kde všude ji mohou potkat, ať už jako knihovnici v místní knihovně v Bašce, či mezi přáteli v hodoňovickém Čendaspolku, kde každý rok pořádá přípravu Hodoňovického masopustu, aby spolu s ostatními oživili a zachovali tuto lidovou tradici. Blízká je jí spolupráce s lašským králem a jeho družinou či s Lašským smíšeným pěveckým sborem v Bašce.

Přivítejte jaro ve Frýdku-Místku!
Dobroty, kraslice a kultura. Přivítejte jaro i Velikonoce ve Frýdku-Místku

Kulturní dění je pro Dajanu stejně důležité jako dobrý chléb a čistá voda pro každého člověka. Proto je často přítomná nejrůznějších literárních podvečerů, autorských čtení a křtů nových knížek. Sbírka básní Hledání je jejím nejnovějším počinem. Čtenáři jsou zde předloženy vyzrálé a dospělé verše ženy, která hledá smysl lidského života a všech jeho odstínů. Autorka pátrá ve vzpomínkách, v lásce, v nesmlouvavé realitě, ale i ve svém romantickém srdci a duši. Když jsem sbírku přečetla, pochopila jsem, že Dajana našla svůj svět v básních a čtenář v básních najde Dajanu, stejně, jako jsem ji našla já. Tohle Hledání je naplněno potěšením v dnešním uspěchaném světě,“ dodala Kollárová a společně se dvěma dalšími klubovými kolegyněmi knihu pokřtily a popřály jí příznivý ohlas u čtenářů.

Pavlína Kollárová

Objevili jste se u zajímavé akce nebo události a rádi byste informace o ní předali dál? V rubrice Čtenář reportér zveřejníme vaše amatérské reportáže i snímky! Stačí je poslat na e-mail: gabriela.stasova@denik.cz. Vše posléze zveřejníme na našem webu a v tištěné podobě Deníku.

Retro zábava v Bašce.
V Bašce proběhla ta správná Retro zábava! Kromě kostýmů došlo i na muzikály
Za historií, přírodou i kulturou do Kravař ve Slezsku.
Kam na výlet? Kravaře ve Slezsku okouzlí svou novogotikou i kulturním vyžitím