V krátkosti co je Chanbara. Chanbara je japonské bojové umění, které simuluje boj vycházející z tradice japonského šermu. Bezpečnost, jednoduchost, zábava, ale také plné nasazení, bojovnost a pravidla. „Bojovník s mečem“ stojí proti soupeři se stejnou zbraní. Úkolem je zasáhnout svého protivníka dříve než soupeř.

Je to taktika, rychlost a nasazení. Bojuje se se speciálními nafukovacími meči, aby nedocházelo ke zbytečným zraněním. Tenhle sport je vhodný pro jakoukoliv věkovou generaci – zápasí děti od 5 let. Ve Frýdku-Místku se Chanbara cvičí již 8. rokem v klubu bojových umění pod Sokolem Frýdek-Místek.

Turnaje se zúčastnilo přes 60 bojovníku z Čech a Slovenska. Na výběr bylo několik variant zápasů se zbraněmi: Kodachi – krátký meč,Tate kodachi- krátký meč se štítem, Choken – dlouhý meč, Tate choken-dlouhý meč se štítem, Choken morote-obouruční meč, Nito-krátký s dlouhým mečem zároveň.

Do boje šel každý s možností 4 startů. Výsledky našich zápasníků: Senioři: Viktorie Kocichová- 1. Tate choken, 1. Nito, 2. Choken free, 2. Choken morote. Roman Kašok-1. Choken free, 3. Tate kodachi. Junioři: Marek Janák- 2. Kodachi, 2. Nito, 3. Choken morote. Kadeti: Melisa Štefková- 2. Tate kodachi, 3. Kodachi, 3. Nito. Jakub Kašok- 1. Tate kodachi, 1. Nito, 2. Tate choken. Pavel Čupík- 2. Kodachi, 3. Choken free Děti: Robin Škola- 3. Nito, 3. Tate kodachi, Choken Morote. Sebastián Štefek- 2. Nito. Tereza Pokludová- 2. Nito, 2. Choken Morote, 2. Tate kodachi, 3. Kodachi.

Zlatí výherci z kategorií pak bojovali mezi sebou o titul Grandmaster kde vítězný pohár za seniory putoval do Rimavské soboty. A v kategoriích kadetu vybojoval pohár Grandmastra náš Jakub Kašok! Abychom využili bojovnost a nasazení, tak kromě zápasů jednotlivců se zápasilo také o nejlepší tým sestavený ze 3 sportovců každého klubu. Pohár si odvezli bojovníci do Rimavské Soboty. Později odpoledne proběhly zkoušky na vyšší technický stupeň.

Za náš klub uspěli všichni což nás velmi potěšilo. Tento turnaj byl také jako poslední turnaj před mistrovstvím Evropy, které se koná začátkem června v Italském Salermu na kterém nás budou zastupovat závodníci z našeho klubu Viktorie Kocichová, Roman Kašok a Jakub Kašok. Držíme palce! Děkujeme všem týmům za jejich podporu. Přijely kluby z Prahy, Berouna, Kostomlat, Mělníku, Havířova, Rimavské Soboty a Trenčína. Sešlo se spousta sportovněchtivých dětí, čehož si vážíme. Fandit přišly nejen rodiče, ale i tetičky, babičky… Byl to pěkný den plný zážitků, radosti, bojovnosti, smíchu a přátelství. Poděkování také patří Sokolu Frýdek-Místek za poskytnutí prostoru na turnaj. A my se těšíme na další ročník Moravia Open v příštím roce.

Zájemci o tento dynamický sport se mohou informovat na: www.sktkd.cz https://www.facebook.com/chanbarafm Email: chnbfm@seznam.cz Tel.: 604 256 521