Je tomu už tak, že to bude šedesát let – ano, šedesát let – od našeho nástupu na studium Střední průmyslové školy ve Frýdku-Místku – obor Hutní tepelné zpracování a zušlechťování kovů. V té době bylo v našem kraji nejvíce hutních závodů z celé republiky: Nová huť Klementa Gottvalda, Třinecké železárny a Válcovny plechu v Lískovci.

Škola byla takřka nově otevřená a byla velmi hezká. Do prvního ročníku nás nastoupilo 21 dívek a 15 chlapců. Přišli jsme po skončení chmelové brigády ze všech devítiletek našeho okresu. Měli jsme štěstí na velmi kvalitní a chytré pedagogy. Za všechny jmenujme pana profesora Jaroslava Nenadála, paní profesorku matematiky a třídní učitelku Irenku Meixnerovou, inženýra Konečného, profesory Kubláka, Petra, Labajovou a Ing. Procházkovou. Naši vyučující již z 90% nežijí, ale naše poděkování a vzpomínky zůstávají.

Střední škola, Základní škola a Mateřská škola, Frýdek-Místek na ulici Pionýrů 2352 obhájila titul Světová škola.
Malými krůčky k lepšímu světu. Frýdecko-místecká škola boduje v ekologii

Z naší třídy už nežije osm spolužáků a jedna spolužačka. Každý rok se scházíme v hospůdkách ve Frýdku-Místku. Z některých setkání přikládám fotografie. Na jedné fotografii je cimbálový soubor Trakač z Rychaltic, který nám hrál a zpíval na 55. výročí od zahájení studia. Vystoupení zařídil spolužák Jirka Šlosar, který už bohužel není mezi námi. Jeho vnučka je primáškou tohoto souboru. Bylo to velmi hezké, veselé a milé. Letos v říjnu budeme opět oslavovat a těšíme se na velkou účast, a to i těch, kteří nechodí běžně mezi nás.

Karla Rajskupová

Severomoravské Toskánsko je mírně zvlněnou krajinou se spoustou polí, luk a hlubokých lesů.
Kam na výlet? Údolím břidlice se dostanete do severomoravského "Toskánska"
Trafika let minulých: cigarety za 49 korun, noviny a pohlednice.
FOTO: Trafika let minulých: cigarety za 49 korun, noviny, časopisy a pohlednice